Obez bireylerde MUC1, NF-κB ve hba1c değerlerinin obez olmayan bireylerle seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of MUF1, NF-κB and hba1c values in obese individuals and the levels of non-obese individuals
- Tez No: 844758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SARPER BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Fizyoloji, Genetik, Nutrition and Dietetics, Physiology, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Obezite, ölüm oranlarının artmasına ve sağlık harcamalarının ağırlaşmasına neden olan en popüler sağlık sorunlarından biridir. Müsin1 (MUC1), transmembran müsin ailesinin bir üyesidir. Nüklear Faktör Kappa B (NF-κB), ise bağışıklık ve inflamatuar yanıtların ana düzenleyicisidir. Transmembran müsinlerin sitozolik kuyrukları, NF-κB'nin inflamatuar yollarını aktive eder. Obeziteye bağlı olarak gelişen inflamasyon durumunda NF-κB artışı ve buna bağlı olarak MUC1 artışı beklenebilir. Hemoglobin A1c (HbA1c) ortalama eritrosit ömrü olan önceki 120 günün glisemik geçmişi hakkında bilgi verir. Diyabeti olmayan obez bireylerde HbA1c artışı beklenmektedir. Obezite tanısı konurken en sık kullanılan yöntemlerden olan Beden Kütle İndeksi (BKİ), boyun metre cinsinden karesinin kiloya bölünmesiyle elde edilir. Çalışmamızda obez grup olarak adlandırılan, 18-65 yaş arası grup, 13 erkek ve 27 kadından oluşmaktadır. Kontrol grubumuz ise 18-65 yaş arası 14 erkek 26 kadından oluşmaktadır. Her iki grub da diyabeti olmayan bireylerden seçilmiştir. Obez olan hasta grubumuz BKİ >30 kg/m2 olan, bel çevresi erkeklerde >94 cm, kadınlarda >80 cm olan bireyler (n=40) ve kontrol grubu olarak tanımlanan grubumuz, BKİ
Özet (Çeviri)
Obesity is one of the most popular health problems, causing increased death rates and heavier healthcare costs. Mucin1 (MUC1) is a member of the transmembrane mucin family. Nuclear Factor Kappa β (NF-κB), on the other hand, is the main regulator of immune and inflammatory responses. The cytosolic tails of transmembrane mucins activate the inflammatory pathways of NF-κB. In case of inflammation due to obesity, an increase in NF-κβ and a corresponding increase in MUC1 can be expected. Hemoglobin A1c (HbA1c) provides information on the glycemic history of the previous 120 days, which is the mean erythrocyte lifespan. An increase in HbA1c is expected in obese individuals without diabetes. Body Mass Index (BMI), one of the most commonly used methods for diagnosing obesity, is obtained by dividing the square of the height in meters by weight. In our study, the group between the ages of 18-65, called the obese group, consisted of in 13 men and 27 women. Our control group consists of 14 men and 26 women between the ages of 18-65. It was selected from individuals without diabetes in both groups. Our obese patient group was defined as individuals with BMI >30 kg/m2, waist circumference >94 cm in men and >80 cm in women (n=40), and our group, defined as the control group, with BMI