PVC malzemeden yapılmış tüplerin büküm noktalarında kink oluşumu üzerine bir inceleme
An investigation analysis on kink formation at bending points of tubes manufactured from PVC material
  1. Tez No: 844784
  2. Yazar: UĞUR BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL YILMAZ ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde, medikal sektöründe yaygın olarak kullanılan Polivinil Klorür malzemeden üretilmiş olan PVC tüp gibi esnek malzemelerde meydana gelen bir tür deformasyonu veya bükülme hatası olan kink oluşumunu incelemektedir. Araştırmanın amacı, bu tüplerin klinik uygulamalarda güvenli ve etkili bir şekilde kullanılabilmesi için kink oluşumunun önlenmesine yönelik faktörleri anlamaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates kink formation, a type of deformation or bending failure that occurs in flexible materials such as PVC tubing made of Polyvinyl Chloride, a material widely used in the medical industry. The aim of the research is to understand the factors to prevent kink formation so that these tubes can be used safely and effectively in clinical applications.