A Particle-γ Coincidence Study of 26Na Using The Transfer Reaction 25Na(d,pγ)26Na
25Na(d, p γ) transfer reaksiyonu kullanılarak 26Na çekirdeğinin bir parçacık ve gamma rastlaşması ile çalışılması
- Tez No: 844785
- Danışmanlar: PROF. DR. WILTON N. CATFORD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Surrey
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu tez içerisinde 5 MeV/u enerjideki radyoaktif 25^Na demeti saniyede 3×10^7'ye varan parçacık yoğunluğu ile 0.5 mg/cm^2 döteryum ile zenginleştirilmiş polyethylene bileşiği olan CD_2 hedef üzerine yollanarak 26^Na çekirdeğinin temel hal ve uyarılmış hal durumlarındaki enerji seviyeleri yüksek seçiciliğe sahip "(d, pγ) değişim (transfer) reaksiyonu'' ile çalışılmıştır. Reaksiyon sonucu oluşan ürünler hem SHARC (nükleer reaksiyonlar ve Coluex reaksiyonu için tasarlanmış çok sayıda bölmelendirilmiş Silikon detektör takımı) hem de TIGRESS (TRIUMF-ISAC merkezindeki gamma ışını kaçışı engellenmiş spektrometre) detektörleri ile kaydedilmiştir. SHARC detektör takımı Kanada'nın TRIUMF merkezindeki ISAC-2 bölümünde çeşitli birçok reaksiyon üzerinde çalışmak için üretilmesine rağmen, bu tezdeki ana kullanım amacı tek parçacık transfer reaksiyonu olan 25^Na(d, pγ) 26^Na reaksiyonunu araştırmaktır. Bu çalışma 2009 yılında TIGRESS ve SHARC birleşimi kullanılıp radyoaktif parçacıkla yapılan ilk çalışmadır. Ayrıca bu çalışma, Surrey üniversite'sinden Gemma Wilson'ın aynı reaksiyonu daha dar kapsamlı araştırdığı bir önceki başlangıç çalışmasının daha kapsamlı ve genişletilmişidir. Bu çalışmanın arkasındaki ana amaç parçacık detektörleriyle tanımlanan parçacıklar ve uyarılmış haldeki 26^Na çekirdeğinden yayılan gamma ışınları arasındaki korelasyon vasıtasıyla 25^Na(d, pγ) 26^Na reaksiyonundan deneyde elde edilen sonuçların çekirdek modeli sonuçlarıyla karşılaştırılmasına dayanır. Üzerinde çalışılan 26^Na çekirdeğindeki 24 farklı uyarılmış enerji seviyesi incelenmiş bulunup bunlardan 10 tanesi daha önceden bulunmamıştır. Bütün bu güncellenmiş eski ve tamamen yeni bulguların veri analiz aşamaları aşağıdaki gibi sıralanabilir: (1) deneysel olarak bulunmuş gamma ışını dallanma oranlarının bulunması, (2) (d,p) reaksiyon tipinde deneysel olarak ölçülen reaksiyon gücünün (spektroskopik faktör) bulunması, (3) deneysel olarak (d,p) reaksiyonu için bulunmuş açısal momentum değişimi, (4) deneysel olarak bulunan uyarılmış 26^Na çekirdeğinin enerji seviyeleri ve teorik olarak çekirdek modelinden bulunan uyarılmış enerji seviyeleriyle karşılaştırılması, (5) teorik olarak tahmin edilmiş reaksiyon gücü (spectroskopik faktör) ve deneysel olarak ölçülmüş gamma ışını dallanma şeması üzeriden yürütülen çıkarımlara dayalı uyarılmış çekirdeğin sahip olabileceği spinlerin kararlaştırılması, (6) yakın yapısal benzerliğe sahip 28^Al izoton çekirdeğinin sahip olduğu uyarılmış enerji düzeyi ve spin benzerliklerinden yararlanılmasıyla analiz tamamlanmıştır. Bu çalışmayı özel kılan kısım çalışması yapılan gamma ışını dağılım veri analizi ve bunun detekte edilen proton parçacık açısal dağılımıyla nasıl değiştiğinin radyoaktif bir çekirdek için incelenmesinde yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the radioactive beam (RIB) 25^Na at 5 MeV/u with an intensity of up to 3 X 10^7 pps is exploited to study states in 26^Na using a 0.5mg/cm^2 deuterated polyethylene (CD2) target via the highly selective (d,py) transfer reaction. The reaction products are recorded by using both SHARC (the Silicon Highly-segmented Array for Reactions and Coulex) and TIGRESS (The TRIUMF-ISAC Gamma-Ray Escape-Suppressed Spec trometer). The SHARC array is installed at the ISAC-2 facility in TRIUMF (Canada) to study a variety of reactions, but single-particle transfer with a radioactive ion beam is the reaction mechanism of interest here. This experimental study was the first radioactive beam experiment making use of the TIGRESS/SHARC detector set-up in 2009. This work significantly extends an earlier analysis. The motivation of this work is to combine the information extracted from the particle and the γ detection in 25^Na(d,p γ)26^Na reaction data to compare the experimentally observed results and the shell model predictions. A total of 24 states were studied, of which 10 had not been reported previously, and detailed new information was extracted for most of these. Properties measured and discussed include: (1) the observed γ-ray decay branching ratios, (2) the observed spectroscopic factors (population strength) in the (d,p) reaction, (3) the observed angular momentum transfer in the (d,p) reaction, (4) a comparison between experimental and the predicted excitation energies from shell model calculations, (5) spin assignments based on the predicted reaction strengths and observed γ-ray decay scheme, and (6) analogies with the experimentally observed gamma- decay properties of the isotone 28^Al. An extra new feature of this work, for the important interpretation of similar future experiments, is a detailed study of the γ-ray angular distributions and their dependence upon the scattered proton angles in (d,p).