Desing and analysis of active disturbance rejection control techniques with experimental applications
Deneysel uygulamalar ile aktif bozucu bastırma kontrolü tekniklerinin tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 844783
  2. Yazar: DEHA EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET SİNAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  6. Anahtar Kelimeler: . Gözleyici Tabanlı Kontrol, Aktif Bozucu Bastırma Kontrolü, Lineer Aktif Bozucu Bastırma Kontrolü, Dahili Model Kontrolü, Active Disturbance Rejection Control, Internal Model Control, Linear Active Disturbance Rejection Control, Observer-Based Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, bir dizi deneysel uygulama ile aktif bozucu bastırma kontrol tekniklerinin tasarımını ve analizini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, çeşitli ileri kontrol stratejilerinin gerçek dünya senaryolarında nasıl etkin bir şekilde uygulanabileceğini ve performanslarının nasıl sistematik bir şekilde değerlendirilebileceğini keşfetmektir. Tez, aktif bozucu bastırma yöntemlerinin geliştirilmesi ve deneysel doğrulama sürecini ayrıntılı bir şekilde incelemektedir. Bu yöntemlerin pratik kullanılabilirliğini ve etkinliğini anlamak için detaylı bir şekilde tasarım, parametre ayarlama ve farklı senaryolarda test edilmesi planlanmıştır. Deney platformu olarak endüstriyel uygulamalarda sayısız alanda kullanılan elektromekanik sistem seçilmiştir. Sistemin matematiksel ve parametrik modeli gerçek zamanlı sistem tanılama deneyleri ile elde edilmiştir. Bu araştırmanın temel katkılarından biri, endüstriyel süreçlerde doğrusal aktif bozucu bastırma kontrolünün uygulanabilirliği ve etkinliği hakkında aydınlatıcı bilgiler sunmasıdır. Çalışma, değerlendirme için çeşitli performans metriklerini kullanılarak, geçici durum performansının ve sürekli durum hatalarının incelenmesine odaklanmıştır. Bu tezin önemli bir diğer yönü, kesir dereceli doğrusal bozucu bastırma yöntemlerinin tanıtılması ve deneysel doğrulamasını içermesidir. Bu yenilikçi yaklaşım ve deneysel doğrulama, bilgi sınırlarını genişletmekte ve mühendislik uygulamaları ile kontrol sistemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Sonuç olarak, bu yüksek lisans tezi, mühendislik uygulamaları ve kontrol sistemleri alanındaki gelişmiş bir araştırma çabasını temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is intended to explore the design and analysis of active disturbance rejection control techniques through a series of experimental applications. The fundamental objective of this study is to investigate how various advanced control strategies can be effectively applied in real-world scenarios and how their performances can be systematically assessed. The thesis meticulously examines the development and experimental validation process of active disturbance rejection methods. The practical utility and effectiveness of these methods are planned to be comprehensively understood through detailed design, parameter tuning, and testing in various scenarios. As the experimental platform, electromechanical system has been chosen which is widely used in numerous industrial applications. The mathematical and parametric model of the system has been obtained through real-time system identification experiments. One of the primary contributions of this research is to provide enlightening insights into the applicability and effectiveness of linear active disturbance rejection control in industrial processes. The study is focused on the examination of transient state performance and steady-state errors, employing various performance metrics for evaluation. Another significant aspect of this thesis is the introduction and experimental validation of fractional-order linear disturbance rejection methods. This innovative approach and its experimental verification are expected to expand the boundaries of knowledge and contribute to the improvement of engineering applications and control systems. In conclusion, this master thesis represents an advanced research endeavor in the field of engineering applications and control systems.