18-65 yaş arası kadınlarda yeme davranışları ve yeme farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of eating behaviors and mindful eating in women aged 18-65 years
  1. Tez No: 844795
  2. Yazar: BÜŞRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN DEMİRHAN YUMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı 18-65 yaş arası kadınlarda duygusal, dışsal, kısıtlayıcı yeme davranışlarının ve yeme farkındalığının değerlendirilmesidir. Araştırma Ekim 2021-Aralık 2022 tarihleri arasında, beden kütle indeksi (BKİ)≥18,5 kg/m² olan 284 kadın birey ile yürütülmüştür. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, zayıflama diyeti öyküsü, egzersiz durumu ve antropometrik ölçümleri için bir anket formu, yeme davranışlarını değerlendirmek için Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) ve yeme farkındalığını değerlendirmek için Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30) uygulanmıştır. Katılımcıların ortalama yaşı 35,5±8,69 yıldır. BKİ sınıflandırmasına göre bireylerin %23,2'sinin (66 kişi) normal, %40,5'inin (115 kişi) fazla kilolu, %36,3'ünün (103 kişi) obezitesi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate emotional, external, restrained eating behaviors and mindful eating of women aged 18-65. The study was conducted with 284 female individuals with a body mass index (BMI)≥18.5 kg/m² between October 2021 and December 2022. A questionnaire for sociodemographic characteristics, health information, nutritional habits, weight loss diet status, exercise status and anthropometric measurements, Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) to evaluate eating behaviors and Mindful Eating Questionnare (MEQ-30) to evaluate mindful eating status were applied to the participants. The mean age of the participants was 35.5±8.69 years. According to BMI classification, 23.2% (66 people) of the individuals were determined normal, 40.5% (115 people) overweight, and 36.3% (103 people) with obesity.