Eş zamanlı çift çene cerrahisi uygulanan hastalarda temporomandibular eklem içerisinde yer alan kemiklerdeki boyutsal değişimlerin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of dimensional changes in the bones in the temporomandibular joint in patients under consequential double jaw surgery
- Tez No: 844809
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SANCAR ATAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ortognatik cerrahi, dentofasiyal deformiteli hastaların, çene cerrahları ve ortodonti uzmanları birlikte, önceden planlanan sınırlar dahilinde yapılan tedaviler bütünüdür. Ortognatik cerrahide dentofasiyal deformiteleri düzeltmek için birçok temel teknik ve bunların modifikasyonları kullanılmaktadır. En çok kullanılan teknik maksillada Le fort I osteotomisi iken mandibulada ise bilateral sagittal split ramus osteotomisidir. Hem üst çeneye uygulanan osteotomi teknikleri hem de alt çeneye uygulanan osteotomi teknikleri ile birçok anatomik yapının yerleri değişmektedir. Glenoid fossa çatısının kalınlığının ise cinsiyet, yaş ve kondil morfolojisi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Ayrıca, glenoid fossa tavanı kalınlığında oluşabilen boyutsal değişimlerin diskektomi operasyonuyla, diskteki perforasyonlarla veya osteoartrit gibi sistemik hastalıkların etkileri ile ilişkili olabileceği literatürde belirtilmiştir. Glenoid fossa tavanının beyin komşuluğunda bulunması kraniomandibular birleşkeyi daha da önemli bir konu yapmaktadır. Bu bilgilerden yola çıkarak yapılan bu çalışma sonucunda hastalardan ameliyat öncesi ve sonrasında Konik Işınlı Bilgisayar Tomografi (KIBT) görüntüleri alınmıştır. Çalışmamızın sonucunda, erkek hastaların ölçülen değerlerinin kadın hastalara oranla yüksek çıktmıştır. Ayrıca glenoid fosssa ve eklem yapılarında yaşa, aktif kullanılan tarafa bağlı olarak boyutsal değişimler saptanmıştır. Çalışmamız çift çeneyi içeren ortognatik cerrahi uygulamalarının hem glenoid fossa daki hem de eklem başındaki değişimleri aynı anda değerlendirmesi nedeni ile bilimsel olarak katkı sağladığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Orthognathic surgery is a set of treatments performed on patients with dentofacial deformity by oral surgeons and orthodontists, within pre-planned limits. Many basic techniques and their modifications are used to correct dentofacial deformities in orthognathic surgery. The most commonly used technique is Le fort I osteotomy in the maxilla and bilateral sagittal split ramus osteotomy in the mandible. The locations of many anatomical structures change with both osteotomy techniques applied to the upper jaw and osteotomy techniques applied to the lower jaw. It is known that the thickness of the glenoid fossa roof varies depending on factors such as gender, age and condyle morphology. In addition, it has been stated in the literature that dimensional changes that may occur in the thickness of the glenoid fossa roof may be related to discectomy operation, perforations in the disc or the effects of systemic diseases such as osteoarthritis. The fact that the roof of the glenoid fossa is adjacent to the brain makes the craniomandibular junction an even more important issue. As a result of this study based on this information, Cone Beam Computer Tomography (CBCT) images were taken from the patients before and after the surgery. As a result of our study, the measured values of male patients were higher than those of female patients. In addition, dimensional changes were detected in the glenoid fossa and joint structures depending on age and the actively used side. We think that our study contributes scientifically because it evaluates the changes in both the glenoid fossa and the joint head simultaneously in orthognathic surgery applications involving the double jaw.