Halka kanalda ısı transferi
Heat transfer at concentric pipes annulus
- Tez No: 84481
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ALKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET Bu tezde iç içe geçmiş iki boru arasındaki halka kesitten sıkıştırılamaz bir akışkanın laminer akışında akış karakteristikleri incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada başlangıç anından sürekli rejime erişinceye kadar ve sürekli rejimde ısı geçişi,hız alanları ve sıcaklık dağılımları bulunmak istenmiştir. Bunun için Navier - Stokes denklemlerinden faydalanılmıştır. Navier - Stokes denkleminin nümerik olarak çözümünde sonlu farklar metodu kullanılmıştır. Temel denklemlerden yararlanılarak elde edilen denklemler sonlu fark formülleriyle beş köşegenli matris sistemine dönüştürülmüştür. Bu matris sistemi hazırlanan bir bilgisayar programı kullanılarak çözülmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler Halka Kanal, Laminer Akış
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the flow characteristics of an incompressible fluid in an concentric pipes annulus form section with laminar flow condition have been investigated. For the find convection heat transfer, velocity and temperature distrubitions of the laminar flow at the boundary layer region and fully developed region Navier-Stokes equation have been used. By using finite difference formulation technique, the equations have been derived and converted to pentadiagonal matrix. This matrix have been solved by using specially prepared computer program. Key Words Concentric Pipes Annulus,Laminar Flow