İç kanal yüzeyi yapay olarak pürüzlendirilen eşmerkezli karesel halka kanalda akış ve ısı transferinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of flow and heat transfer in concentric annular duct with artficially roughened inner surface
- Tez No: 139185
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HABİP ASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada, iç kanal yüzeyi yapay olarak pürüzlendirilen eşmerkezli karesel bir halka kanalda, akış ve ısı transferi deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler, iç kanal yüzeyinde sabit ısı akısı ve dış kanal yüzeyinde izolasyon sınır şartında, hidrodinamik olarak tam gelişmiş ve termal olarak gelişmekte olan akış koşullarında gerçekleştirilmiştir. Pürüz adım aralığı lcm, 2cm ve 3cm olarak alınmıştır. Reynolds sayısı 20078-72443 arasında değişmekte olup deneylerde atmosfer şartlarındaki hava kullanılmıştır. Deneylerde ölçülen büyüklükleri kullanarak hesaplanan yerel ısı taşınım katsayısı, ortalama Nusselt sayısı, yerel yüzey sıcaklığı, hız dağılımı ve sürtünme faktörü değerleri Reynolds sayısının ve kanal uzunluğunun birer fonksiyonu olarak sunulmuştur. Farklı pürüz adımına sahip kanal tiplerinin performanslarım belirlemek için Entropi analizi ve deneyler esnasında meydana gelebilecek kaçınılmaz hataları belirlemek için Belirsizlik analizi yapılmıştır. Pürüzsüz kanala kıyasla ısı transferinde, pürüz adımının lcm olması durumunda %70, 2cm olması durumunda %60 ve 3 cm olması durumunda %40 oranında iyileşme sağlanmıştır. Buna rağmen sürtünme faktöründe, pürüz adımının lcm olması durumunda %105, 2cm olması durumunda %100 ve 3cm olması durumunda %95 oranında artış ortaya çıkmıştır. Anahtar kelimeler : Eşmerkezli Karesel Halka Kanallar, Yapay Pürüz, Isı Transferinin İyileştirilmesi, Sabit Isı Akısı, Performans Analizi, Belirsizlik Analizi V
Özet (Çeviri)
SUMMARY Experimental Investigation of Flow and Heat Transfer in Concentric-Square Annular Duct with Artificially Roughened Inner Surface In this study, flow and heat transfer were experimentally investigated in concentric square annular duct with artificially roughened inner surface. The experiments were performed for hydrodynamically fully developed and thermally developing flow at constant heat flux boundary condition of inner duct and insulation boundary condition of outer duct. The pitches of roughness are fixed as 1cm, 2cm and 3cm, respectively. Experiments were carried out for Reynolds number ranging 20074 to 72443 and the fluid used was air at atmospheric conditions. By using the experimental results local heat transfer coefficient, average Nusselt number, local surface temperature, velocity profile and friction factor values were calculated and presented as a function of Reynolds number and duct length. In order to determine the performance of duct types having several pitches of roughness and to estimate unavoidable errors in experimental results, entropy and uncertainty analyses have been performed. Comparing with smooth duct, an enhancement of up to %70, %60 and %40 in heat transfer was obtained for 1cm, 2cm and 3cm roughness pitches, respectively. However, the friction factor increased up to % 105, %100 and %95 for 1cm, 2cm and 3cm roughness pitches, respectively. Keywords : Concentric-Square Annular Duct, Artificial Roughness, Heat Transfer Enhancement, Constant Heat Flux, Performance Analyses, Uncertainty Analyses. VI