Dönmekte olan bir halka kanalda doğal taşınım
Natural convection in a rotating annulus
  1. Tez No: 114534
  2. Yazar: MEHMET GÜRESİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. L. BERRİN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmada, dönen bir halka kanal içindeki akışkanın sürekli rejimde, laminer doğal konveksiyonla ısı transferi ve akışkan hareketleri incelenmeye çalışılmıştır. Bu incelemede dönmenin, ısı transferi ve akışkan hareketine olan etkileri göz önüne alınmıştır. İnceleme yapılırken, Lin ve Preckshot tarafından yapılan“Steady State Laminar Natural Convection in a Rotating Annulus”çalışmasındaki prensipler göz önünde bulundurulmuştur.. Denklem sisteminin sayısal çözümünde, S.O.R. (Succesive Over Relaxation) metodu kullanılarak, çözüme ulaşmayı amaçlayan bir fortran programı önerilmiştir. Akış karakteristikleri ve sıcaklık dağılımının incelenmesi ile, dönmenin doğal konveksiyonla ısı transferini azalttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, laminar natural convection heat transfer and fluid characteristics in a rotating annulus have been investigated. The effect of rotation on heat transfer and convection is considered. In this study, principles of“ Steady State Laminar Natural Convection in a Rotating Annulus”studied by Lin and Preckshot have been considered. S.O.R. (Succesive Over Relaxation) method for numerical solution of the equation system has been used and a computer program in fortran has been prepared. Temperature distribution and fluid characteristics have been investigated. It has been obtained that the heat transfer of natural convection has been reduced by rotation.