Katarakt cerrahisinin bilişsel fonksiyon ve biyolojik ritim üzerine etkisi
The effect of cataract surgery on cognitive function and biological rhythm
  1. Tez No: 844834
  2. Yazar: ALİ SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK OĞUREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Kataraktı olan hastalara uygulanan rutin cerrahi müdahalenin bilişsel fonksiyonlar ve biyolojik ritimle olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal Metot: Araştırmaya Kırıkkale üniversite tıp fakültesi göz hastalıkları polikliniğine başvuran hastalardan katarakt tanılı gönüllüler dahil edildi. Araştırmamıza katılmaya gönüllü olanlara klinik değerlendirme sonrası ve rutin cerrahi müdahale sonrası Biyolojik Ritim Değerlendirme Görüşmesi (BRDG), Montreal Bilişsel Değerlendirme Testi (MoCA) ve Geriatrik Depresyon Ölçeği uygulandı. Veriler SPSS'e girilerek istatistik yapıldı. Bulgular: Uyku alt boyutu ön ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı (t:7,08;p
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to evaluate the relationship of routine surgical intervention applied to patients with cataracts with cognitive functions and biological rhythm. Material and Method: Volunteers with a diagnosis of cataract from patients who applied to the Kırıkkale University Medical Faculty Ophthalmology Outpatient Clinic will be included in the study. Biological Rhythm Assessment Interview (BRDG), Montreal Cognitive Assessment Test (MOCA) and Geriatric Depression Scale will be administered to those who volunteered to participate in our study after clinical evaluation and after routine surgical intervention. Statistics will be made by entering the data into SPSS. Results: There is a statistically significant difference between the sleep sub-dimension pre- and post-test scores (t:7.08;p