Sıçanlarda beyin iskemi-reperfüzyonu sonrası 1 haftalık 3', 4'-dihydroxyflavonol takviyesinin aquaporin 4, apoptozis ve yangısal süreçlere etkisi
Effect of 1 week 3', 4'-dihydroxyflavonol supplementation on aquaporin 4, apoptosis and inflammation processes after brain ischemia-reperfusion in rats
- Tez No: 844835
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM MOĞULKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Vücudun bir bölgesinin kanlanmasının çeşitli sebeplerle azalması veya ortadan kalkması iskemi olarak tanımlanır. Nöronlar, iskemik inme sonrasında oksijenden ve enerjiden yoksun kaldığından normal transmembran iyonik gradientini ve homeostazisini sürdüremezler ve bunun sonucunda da hücre ölümü görülür. DiOHF sentetik bir flavonoiddir ve farklı iskemi-reperfüzyon çalışmalarında koruyucu etkisi belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, 3',4'-dihidroksiflavonol'ün sıçanların deneysel beyin iskemi-reperfüzyonunda nörolojik parametreler ile apoptoz (Kaspaz-3), AQP4 ve IL-10 üzerindeki etkisini belirlemekti. Parametreler ile iskemi-reperfüzyon hasarı değerlendirildi Bu çalışmada toplam 28 adet Wistar-albino erkek sıçan kullanıldı. Deney grupları 1-Kontrol, 2-Sham, 3-İskemi-reperfüzyon, 4-İskemi-reperfüzyon + DiOHF (3',4'-dihidroksiflavonol) (10 mg/kg) şeklinde oluşturuldu. Hayvanlara anestezi uygulandı; kaortid arterler 30 dakika bağlandı (iskemi) ve 30 dakika reperfüze edildi. Reperfüzyonla birlikte hayvanlara 1 hafta süreyle 10 mg/kg dozunda DiOHF periton içine verildi. Bir haftalık uygulama ile birlikte nörolojik skorlar ve yeni nesne tanıma testleri yapıldı. Daha sonra anestezi altında öldürülen hayvanlardan alınan hipokampüs dokusu örneklerinde kaspaz 3 ve AQP4 seviyeleri PCR yöntemi ile IL-10 ise ELISA yöntemi ile belirlendi. Sonuçlar ortalama ± standart sapma olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
Ischemia is defined as the decrease or disappearance of blood supply to a part of the body for various reasons. Since neurons are deprived of oxygen and energy after ischemic stroke, they cannot maintain the normal transmembrane ionic gradient and homeostasis, and as a result, cell death occurs. DiOHF is a synthetic flavonoid and its protective effect has been determined in different ischemia-reperfusion studies. The aim of this study was to determine the effect of 3',4'-dihydroxyflavonol on neurological parameters and apoptosis (Caspase-3), AQP4 and IL-10 in experimental brain ischemia-reperfusion of rats. Ischemia-reperfusion damage was evaluated with parameters A total of 28 Wistar-albino male rats were used in this study. Experimental groups were formed as 1-Control, 2-Sham, 3-Ischemia-reperfusion, 4-Ischemia-reperfusion + DiOHF (3',4'-dihydroxyflavonol) (10 mg/kg). The animals were anesthetized; The caortid arteries were ligated (ischemia) for 30 minutes and reperfused for 30 minutes. Following reperfusion, DiOHF was administered intraperitoneally to the animals at a dose of 10 mg/kg for 1 week. During the one-week practice, neurological scores and new object recognition tests were performed. Then, caspase 3 and AQP4 levels were determined by PCR method and IL-10 by ELISA method in hippocampus tissue samples taken from animals sacrificed under anesthesia. Results were described as mean ± standard deviation.