Paralel bilgisayarlarda task allocation ve scheduling problemlerinin genetik algoritmalar kullanılarak çözümü
Task allocation and scheduling on multicomputers using genetic algorithms
- Tez No: 84487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Genetik Algoritmalar, günümüzde, paralel bilgisayarlarda task allocation ve task scheduling problemlerinin çözümünde çok faydalı olmaktadırlar. GA'lar, ardarda uyguladıkları genetik operatörler ve fonksiyonlar yardımıyla, bir grup çözüm kümesi üzerinden optimum sonucu ararlar. Halihazırda küçük tasklara ayrılmış olan bir programın, mimarisi belirli bir multicomputer sistemdeki işlemcilere dağıtılması işlemi“allocation”, bir işlemciye dağıtılmış olan taskların o işlemcideki çalıştırılma zamanlarının belirlenmesi işlemi ise“scheduling”olarak bilinir. Bu tez çalışmasında, task allocation ve scheduling problemlerinin genetik algoritmalar yardımıyla çözülebilmesi için bir Delphi programı yazılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Genetic Algorithms are adaptive search algorithms based on principles from population genetics. Various transformations are performed on succesive populations through genetic operators and functions which generate new solutions by combining the characteristic of the previous solutions. These algoritihms can be used to find the optimum solutions for the task allocation and task scheduling problems on multicomputers. In this study, a computer program in Delphi is written to solve these problems.