Yazılım test süreç iyileştirmede yeni bir model yaklaşımı
A new model approach in software test process improvement
- Tez No: 844875
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gelişen teknoloji hayatın her alanında olduğu gibi yazılım geliştirme metotlarında da farklı yaklaşımların benimsenmesine ortam hazırlamaktadır. Böylece yazılım geliştirme süreçleri de önemli ölçüde değişmektedir. DevOps yaklaşımı ile birlikte test süreçlerinin değerlendirilmesinde artık geleneksel kriterler yeterli olmamakta ve yeni değerlendirme modellerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında DevOps uygulanan organizasyonlarda test süreçlerini değerlendirmeye yönelik olarak yeni bir test süreç iyileştirme modeli önerilmiştir. Tasarlanan model bir firmada uygulanmış ve sonuçları analiz diğer modellerle karşılıklı edilmiştir. Bulgular ve geri bildirimlerin sonunda modelin gelişime açık ve uygulanabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Developing technology is preparing the environment for the adoption of different approaches in software development methods, as in all areas of life. Thus, software development processes are also changing significantly. With the DevOps approach, traditional criteria are no longer sufficient in the evaluation of test processes and new evaluation models are needed. Within the scope of this thesis, a new test process improvement model has been proposed to evaluate test processes in DevOps applied organizations. The designed model was applied in a company and the results were analyzed with other models. At the end of the findings and feedback, it was seen that the model was open to development and applicable.