Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin vücut kitle indeksi fiziksel aktivite düzeyleri ve yeme tutumları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 844878
  2. Yazar: RAHİME SAPAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YALIZ SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin BMI, fiziksel aktivite düzeyleri ve yeme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlanmaktadır. Çalışmaya 296 üniversite öğrencisi (n=133 kız; n=156 erkek) katılımcı katılmıştır. Ölçümler Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi Kısa Formu (IPAQ), Yeme Tutumu Testi (YTT) ve Demografik Bilgi Formu ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde frekans ve yüzde dağılımları ile ki-kare analizi kullanılmıştır. Değişkenler arasında ilişkiyi belirlemek için ise Spearman's rho korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between BMI, physical activity levels and eating attitudes of students studying at the Faculty of Sports Sciences. 296 university students (n=133 female; n=156 male) participated in the study. Measurements were evaluated with the International Physical Activity Assessment Questionnaire Short Form (IPAQ), Eating Attitude Test (YTT) and Demographic Information Form. Frequency and percentage distributions and chi-square analysis were used to analyze the data. Spearman's rho correlation analysis was used to determine the relationship between variables.