Pnömotoraks yüzdesi ile Tp-e aralığı ve tp-e/qt ve Tp-e/QTc oranı ile ilişkisi
Relationship with pneumothorax percentage and Tp-e interval and tpe/Qtc ratio
- Tez No: 844889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKKAN AVCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Acil serviste pnömotoraks tanısı konan hastalarda pnömotoraks hacmi ile ventriküler repolarizasyonun değerlendirilmesinde kullanılan Tp-e aralığı, Tpe/QT ve Tp-e/QTc oranları ile ilgili herhangi bir araştırma bulunmadığı görülmektedir. Bu araştırmada, pnömotoraks yüzdesi ile ventriküler dispersiyon belirteçlerinden olan Tp-e, Tp-e/QT ve Tp-e/QTc oranları ile ilişkisinin olup olmadığını saptamak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma, retrospektif vaka-kontrol çalışması olarak planlandı. 1 Temmuz 2022-31 Haziran 2023 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine başvuran ve pnömotoraks saptanan hastaların geriye dönük dosyaları incelendi. Bu hastaların dosyalarından elde edilen elektrokardiyografi (EKG) kayıtları araştırıldı. Kontrol grubu olarak sağlıklı bireylerin EKG kayıtları elde edildi. Çalışmamıza, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran 48'i pnömotoraks tanısı konulmuş hasta, 48'i ise sağlıklı gönüllerden olmak üzere 96 birey dahil edildi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Hasta grubunda yer alanların, kontrol grubunda yer alanlara göre QTc ve Tp-e ile Tp-e/QTc değerlerinin anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı (sırasıyla p0,168 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: It appears that there is no research on the Tp-e interval, Tp-e/QT and Tp-e/QTc ratios used in the evaluation of pneumothorax volume and ventricular repolarization in patients diagnosed with pneumothorax in the emergency department. This study aimed to determine whether there is a relationship between the percentage of pneumothorax and the Tp-e, Tp-e/QT and Tp-e/QTc ratios, which are markers of ventricular dispersion. Materials and Methods: This study was planned as a retrospective casecontrol study. Retrospective files of patients who applied to Adana City Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between July 1, 2022 and June 2023 31, and were detected to have pneumothorax were examined. Electrocardiography (ECG) records obtained from the files of these patients were investigated. ECG records of healthy individuals were obtained as a control group. Our study included 96 individuals, 48 of whom were diagnosed with pneumothorax and 48 of whom were healthy volunteers, who applied to Health Science University, Adana City Training and Research Hospital Emergency Medicine Department. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 package program was used in the statistical analysis of the data. Results: It was determined that the QTc, Tp-e and Tp-e/QTc values of the patients in the patient group were significantly higher than those in the control group (p0.168 for the patient and control groups, respectively.