HIVile yaşayan kişilerin sağlık bakımını sürdürmede tele-sağlık sistemlerinin kullanılabilirliği ile ilgili bilgi, davranış ve tutumlarının değerlendirilmesi ve sosyo-demografik özellikleri ile ilişkisinin araştırılması
Evaluation of the information level and attitude of people living with HIV, towards conduction of tele-health systems in healthcare, and its relationship with their sociodemographic attributes
  1. Tez No: 844903
  2. Yazar: MÜGE SÖNMEZIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. HAYAT KUMBASAR KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Tele-sağlık ve mobil-sağlık teknolojileri dünyada uzun yıllardır yüz yüze muayeneye alternatif olarak kullanılmaktayken COVID-19 pandemisi ile beraber kullanımı yaygınlaşmış ve ülkemizde de kullanılır hale gelmeye başlamıştır. Çalışmamızda rutin poliklinik takipleri gereken HIV ile yaşayan kişilerin pandemi, doğal afet vb. olağanüstü durumlarda takip ve tedavilerinin aksamaması için, ayrıca günlük hayatta da sağlık hizmetlerine erişimlerinin kolaylaşması için tele-sağlık ve mobil-sağlık sistemlerinin poliklinik takibine entegre edilebilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Haziran 2022 ile Aralık 2022 tarihleri arasında, SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzerinde HIV ile enfekte 230 kişi dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerini sorgulayan ve tele-sağlık bilgi ve deneyim düzeyi, tele-sağlık kullanımına yatkınlık, mobil-sağlık bilgi deneyim düzeyi ve mobil-sağlık kullanımına yatkınlıklarını değerlendirmeye yönelik 34 soruluk anket yüz yüze uygulanmış ve istatistik analizler R yazılımı ile yapılmıştır. Bulgular: Olguların %70'i 50 yaşın altında, %84'ü erkek, %54'ü heteroseksüel, %53'ü evli, %41'i ilkokul mezunu, %28'i üniversite mezunu, %67'si çalışmakta ve %96'sı akıllı telefon kullanmaktadır. Katılımcıların %66.5'i doktor ile canlı videoyla görüşebileceğini, %80.9'u tele-sağlık hizmetinin poliklinik önünde görülmeyecekleri ve %58'i hastaneye kadar gitmelerine gerek kalmayacağı için faydalı olacağını belirtirken, %32'si internet üzerinden muayene sırasında kişisel verilerinin güvende olmayacağını düşünmektedir. Olguların sadece biri mobil-sağlık terimini duymamışken, %59'u hali hazırda bir mobil-sağlık uygulaması kullanmaktadır. Sonuç: Çalışmamızdaki katılımcıların bilgi düzeyleri ve kullanım yatkınlıkları değerlendirildiğinde, tele-sağlık ve mobil-sağlık teknolojilerinin hem pandemi gibi olağanüstü durumlarda yaşanabilecek sorunları önlemek hem de hastaların konforunu ve tedaviye uyumunu arttırmak amacıyla HIV ile yaşayan kişilerin sağlık bakımına entegre edilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: While tele-health and mobile-health technologies have been used as an alternative to face-to-face examination in the world for many years, their use has become widespread with the COVID-19 pandemic. During the COVID-19 pandemic our country also started to use tele-health and mobile-health technologies. The main aim of this study is to search if tele-health and mobile-health technologies can be integrated to the outpatient clinic that follows people living with HIV, in order to prevent disruptions in patients' follow ups and treatment in cases of extraordinary situations such as a pandemic or natural disasters and also to facilitate the access to health care in daily life. Materials and Methods: 230 people living with HIV aged over 18, who visited SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, Infectious Diseases and Clinical Microbiology Outpatient Clinic between June 2022 and December 2022, were included to the study. A questionnaire composed of 34 questions was applied to the participants, questioning sociodemographic characteristics, tele-health knowledge and experience level, predisposition to use tele-health; mobile-health knowledge and experience level and predisposition to use mobile-health. Statistical analysis were conducted with R software. Results: Participants' 70% were under the age of 50, 84% were male, 54% were heterosexual, 53% were married, 41% were primary school graduate, 28% had a university degree. 67% of the cases were working actively, 96% used a smart phone. 66,5% of participants stated they could talk with a doctor over video call. 80,9% of the cases thought that tele-health could be useful to them by preventing them to be seen in front of the HIV clinic, whereas 58% found it to be helpful for eliminating transportation problems. Only one of the cases has never heard about mobile-health while 59% were already using it. Conclusion: Following the evaluations of the participants' knowledge levels and predispositions to use tele-health, it is thought that tele-health and mobile-health technologies can be integrated to the healthcare of the people living with HIV in order to prevent problems that can appear in extraordinary situations such as a pandemic and to to increase the comfort and compliance of patients to treatment.