KOAH hastalarında, pulmoner arter genişliğinin ve pulmoner arter çapının/aort çapına oranının demografik özellikler, alevlenme, solunum fonksiyon testleri ve survey ile ilişkisi
The Relationship of Pulmonary Artery Enlargement and Pulmonary Artery Diameter/Aortic Diameter Ratio with Demographic Characteristics, Exacerbation, Pulmonary Function Tests and Surveillance in COPD Patients
  1. Tez No: 844924
  2. Yazar: ARZU YELBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KIRBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: KOAH; öksürük, balgam, dispne gibi solunumsal semptomların ağırlıklı olduğu, alevlenmelerle seyreden önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olan heterojen, kompleks bir hastalıktır. KOAH'da hipoksi, periferik vasküler yapılarda budanma ve enflamatuvar süreçler pulmoner vasküler yatakta yeniden yapılanmaya neden olmaktadır. Çalışmamızda pulmoner arter çapının genişliği ve pulmoner arter çapının çıkan aortaya oranının (PA/A); SFT değerleri, alevlenme sıklıkları, hastane yatışları, yoğun bakım ünitesine yatış öyküleri, 6 DYM, BODE indeksi, EKO sonuçları ve demografik özellikler gibi parametreler ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Metod: 01.01.2021-01.05.2023 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvurmuş 40 yaş üstü, SFT ile KOAH tanısı doğrulanmış ve daha önceden toraks BT'si mevcut olan 151 hasta retrospektif olarak Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) üzerinden tarandı. Mediasten penceresinde aksiyal planda pulmoner arterin bifurkasyon yaptığı kesitte, pulmoner arter çapı ve yine aynı kesitte aort çapı elektronik cetvel ile ölçüldü. Bulgular: 151 hastanın yaş ortalaması 64.61±8.99 olup, 129'u (%85.4) erkek cinsiyet idi. Ana pulmoner arter çapı ortanca değeri 27.4 (17.9-49.9), 29 mm ve üzeri çap genişliğine sahip 58 (%38.4) hasta, PA/A 1 ve üzerinde olan 18 (%11.9) hasta var idi. Pulmoner arter çapının daha geniş olduğu veya PA/A 1 ve üzerinde olduğu gruplarda kadın cinsiyet, yatış gerektirmeyen alevlenme öyküsü, hastane yatış öyküsü, yoğun bakım ünitesine yatış öyküsü, 02 konsantratörü ve BPAP cihazı kullanımı daha sık saptandı.
Özet (Çeviri)
İntroduction: COPD; it is a heterogeneous, complex disease that is dominated by respiratory symptoms such as cough, sputum, dyspnea, progresses with exacerbations and is a significant cause of morbidit and mortality. İn COPD hypoxia, prunung of peripheral vascular structures and inflammatory processes cause remodelling in the pulmonary vascular bed. In our study width of the pulmonary artery diameter and the ratio of the pulmonary artery diameter to the ascending aorta (PA/A); we aimed to examine its relationship with parameters such as SFT values, exacerbation frequencies, hospitalizations, intensive care unit admission histories, 6 MWD, BODE index, ECHO results and demographic characteristics. Methods: 151 patients over the age of 40 who applied to the Chest Diseases Polyclinic of Dicle University Faculty of Medicine between 01.01.2021-01.05.2023 whose COPD diagnosis was confirmed by SFT and who had a previous thorax CT, were retrospectively scanned through the Hospital İnformation Management System (HBYS). In the axial plane of the mediastinum window the pulmonary artery diameter was measured in the section where the pulmonary artery bifurcated and the aortic diameter in the same section was measured with an electronic ruler. Results: The average age of 151 patients was 64.61±8.99 years and 129 (%85.4) of them were male. The median value of the main pulmonary artery diameter was 27.4 (17.9-49.9), there were 58 (%38.4) patients with a diameter of 29 mm and above, 18 (%11.9) patients with a PA/A of 1 and above. In groups with larger pulmonary artery diameter or PA/A of 1 and above, female gender, history of exacerbations that did not require hospitalization, history of hospitalization, history of admission to the intensive care unit, use of O2 concentrators and BPAP devices were detected more frequently.