Beypazarı Trona sahası yeraltı işletme yönteminin seçimi ve üretim planlaması
The Underground mining method selection and planning of Beypazarı Trona field
- Tez No: 84494
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜRRİYET AKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında, İşletme Ruhsatı Eti Holding A.Ş. Genel Müdürlüğüne ait olan Beypazarı Trona sahasının tüm sondaj, jeolojik, jeoteknik gibi bilgileri Vulcan 3.3 bilgisayar programına girilmiştir. Trona yatağının üç boyutlu modellemesi ile birlikte planlamalar bu program kullanılarak yapılmıştır. Bu sebebten dolayı çalışmanın bazı bölümlerinde doğrudan sonuçlar verilmiştir. Beypazarı trona sahasında 12 damar mevcuttur. İlk etapta Elmabeli sektörünün işletilmesi planlanmıştır. Bu sektörde 5 damar mekanize üretim şartlarına uygun olup. desandre ile üretim planlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak işletmenin mevcut şartlan incelenmiş ve bu şartlar altında planlama çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca uygulanacak projenin bir kısım yatırım ve maliyetleride verilmiştir. Trona prosesi ve pazarlama şartlarıda incelenmiş olup elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Beypazarı trona field which belongs to Eti Holding A.Ş. was studying by using Vulcan software for all drill logs, geological and geotecnical datas. Three dimensinal modelling has been done by Vulcan softwares. Due to this software, in some section results were given by directly. There are 12 seams is in Beypazarı trona fields. It has been planned that the initial mining work should be taken in Elmabeli sector. There are 5 trona seam for underground advanced longwall mining product methods. The inclined drifting is as a main drift. All current conditions of mining works were determined and planned for this purposes. After all, the financial and cost estimated of the project which will be applied was given. Also, trona process and marketing conditions was studied and results were introduced.