Omuz osteoartritli hastalarda artroplasti öncesi Sıfır Eko Zaman Sekanslı Manyetik Rezonans görüntüleme ile kemik stoğunun ve kas kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of bone stock and muscle quality with Zero Echo Time Sequence Magnetic Resonance imaging before arthroplasty in patients with shoulder osteoarthritis
- Tez No: 844941
 - Danışmanlar: PROF. DR. GAZİ HURİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Omuz osteoartritinin sebeplerinden biri Rotator Manşet Artropatisidir (RMA). Tez kapsamında RMA'lı hastalarda omuzdaki morfolojik değişikliklerin, Sıfır Eko Zamanlı Manyetik Rezonans Görüntüleme (Zero Time Echo MRI-[ZTE]) ile gözlemciler arası ve gözlemci içi ölçümlerin uyumunun değerlendirilmesi ve bu ölçümlerin Rotator Manşet (RM) kaslarının kesit alanları ve omuz fonksiyonel skorları ve aktif eklem hareketleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the causes of shoulder osteoarthritis is Cuff Tear Arthropathy (CTA). The aim was to assess the morphological changes of the shoulder of CTA patients, evaluate inter- and intra-observer agreement using Zero Time Echo Magnetic Resonance Imaging (Zero Time Echo MRI [ZTE]), and investigate the relationship between these measurements and Rotator Cuff (RC) muscle cross-sectional areas, shoulder functional scores, and active joint movements.