Kalsiyum Hidroksit içerikli kuafaj materyallerinin ve modifikasyonlarının karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of Calcium Hydroxide containing pulp-capping materials and their modifications
- Tez No: 844960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ATALAYIN ÖZKAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Kalsiyum hidroksit içerikli kuafaj materyallerini farklı likitler ve antioksidan Resveratrol (RES) ilavesi ile modifiye ederek, bu modifikasyonların materyallerin biyolojik ve fiziksel özelliklerine etkilerini değerlendirilmektir. Yöntem: Kalsiyum hidroksit toz-sıvı (Emsure kalsiyum hidroksit, Merck, Almanya) ve pat formunda (Dycal, Dentsply, ABD) kullanıldı. Modifikasyonlar serum fizyolojik, sentetik doku sıvısı ve RES (Sigma-Aldrich, ABD) ilavesi kullanılarak gerçekleştirildi. Kalsiyum hidroksit+distile su:K, kalsiyum hidroksit+serum fizyolojik:S, kalsiyum hidroksit+sentetik doku sıvısı:STF, Dycal:D, kalsiyum hidroksit+distile su+RES:K+RES, kalsiyum hidroksit+serum fizyolojik+RES:S+RES, kalsiyum hidroksit+sentetik doku sıvısı+RES:STF+RES, Dycal+RES:D+RES grupları test edildi. Materyallerin sitotoksisitesi, L929 hücreleri üzerinde WST-1 yöntemi ile belirlendi. Materyallerin Streptococcus mutans (DSM20523), Lactobacillus acidophilus (DSM 20079) ve Enterococcus faecalis (ATCC 29212) suşlarına karşı oluşturdukları antibakteriyel aktivite, agar difüzyon testiyle değerlendirildi. Su emilimi ve suda çözünürlük ISO-6876 ve ISO-3107 standartlarına göre incelendi. Renk değişimi (ΔE) spektrofotometre ile değerlendirildi. Tüm materyallerin pH değerleri ölçüldü ve radyopasite değerleri ISO-6876 ve ISO-9917 standartlarına göre değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate biological and physical properties of calcium hydroxide- containing pulp-capping materials and their modifications with different solutions and antioxidant Resveratrol (RES) addition. Methods: Calcium hydroxide-containing pulp-capping materials as powder-liquid (Emsure calcium hydroxide, Merck, Germany) and paste form (Dycal, Dentsply, USA) were used. The modifications were performed using saline, synthetic tissue fluid and RES (Sigma-Aldrich, USA) addition. Calcium hydroxide+distilled water:C, calcium hydroxide+saline:S, calcium hydroxide+synthetic tissue fluid:STF, Dycal:D, calcium hydroxide+distilled-water+RES:C+RES, calcium hydroxide+saline+RES: S+RES, calcium hydroxide+synthetic tissue fluid+RES: STF+RES, Dycal+RES:D+RES were tested. The cytotoxicity was determined on L929-cells by WST-1. The antibacterial activity was evaluated against Streptococcus mutans (DSM20523), Lactobacillus acidophilus (DSM 20079) and Enterococcus faecalis (ATCC 29212) by agar-diffusion test. The water absorption and solubility were examined according to ISO-6876 and ISO-3107 standarts. The color change (ΔE) was evaluated by spectrophotometer. The pH values of all materials were measured and the radiopacity values of materials were evaluated according to ISO-6876 and ISO- 9917 standarts.