Polislerin hizmet içi eğitim faaliyetlerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
An examination of police officers' opinions on in-service training activities
- Tez No: 844962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ALINCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ülkemiz'de genellikle devlet kurumlarında ve özel sektörde hizmet içi eğitim değerli bir basamak haline gelmiştir. Buna rağmen hizmet içi eğitim düzeni ile ilgili yapısal sorunların göründüğü birçok araştırmada ön plana çıkmaktadır. Bundan dolayı dünya genelinde gelişimi göz önünde bulundurarak meydana çıkan sorunlara yönelip bütüncül çözüm fikirleri geliştiren araştırmalara her zaman gereksinim duyulduğu görülmektedir. Gerek devlet kurumları gerekse de diğer kurumlarda çalışan kişilerin kendilerini geliştirmeleri ve kuruma faydalı olabilmesi için belirli zaman aralıklarında bir takım faaliyetler düzenlenmektedir. Bu açıdan çalışan personelden verim elde etmek için düzenli olarak sosyal, ekonomik ve teknolojik gelişimler ile ilgili olarak kurum ve kurumlarca eğitimler vermek zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışma, polislerin hizmetiçi eğitim faaliyetlerine ilişkin görüşlerini incelemekamacıyla yapılan bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunda Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapmakta olan 35 Polis ile ve gönüllülük esasına uygun olarak yüz yüze görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan mülakat yöntemi kullanılarak, elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda; polislerin hizmetiçi eğitim faaliyetlerini mesleki gelişimlerine katkı sağlayan bir faaliyet olarak gördükleri ve önem verilmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Bunun yanında çalışmaya katılan polislerin; hizmet içi eğitim faaliyetlerinin izinli olduğu günlere denk gelmesi, çalışma şartlarının yoğunluğu, konuların aynı olması ve materyal eksikliğinden dolayı hizmet içi eğitim faaliyetlerinde sorun yaşadıkları tespit edilmiştir. Araştırmaya katılanpolisler; değişim ve gelişime uyum sağlama açısından, meslek ile ilgili bilgilerini güncel tutması, motivasyonlarını arttırması, eksik yönlerini kapatması, iletişim becerilerini arttırması ve problemlerle baş etme açısından hizmet içi eğitim faaliyetlerini yararlı olduğu yönünde görüş bildirmişlerdir. Katılımcıların genel anlamda hizmet içi eğitim faaliyetlerini verimli ve yeterli gördükleri belirtilirken, hizmet içi eğitim faaliyetlerinin daha çok polislik mesleği ve görev yaptıkları birim ile ilgili olarak verilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Araştırmaya katılan polisler hizmet içi eğitim faaliyetleri ile ilgili eğitimlerin alanında uzman olan kişiler, akademisyenler, müdürler ve amirler tarafından verilmesi gerektiğini sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, in-service training has become a valuable step in state institutions and private sector in general. Nevertheless, many studies have highlighted that there are structural problems related to the in-service training system. Therefore, it is seen that there is always a need for research that develops holistic solution ideas by addressing the problems that arise by considering the development throughout the world. A number of activities are organized at certain time intervals in order for people working in both state institutions and other institutions to improve themselves and be beneficial to the institution.In this respect, it has become obligatory for institutions and organizations to provide regular trainings on social, economic and technological developments in order to obtain efficiency from the personnel. This study is a study conducted to examine the opinions of police officers on in-service training activities.In the study group of the research, face-to-face interview technique was used with 35 police officers working within the Gaziantep Provincial Police Directorate on a voluntary basis. In the research, the interview method, which is one of the qualitative research methods, was used and the data obtained were analyzed by content analysis method.As a result of the research, it was found that the police officers regarded in-service training activities as an activity that contributes to their professional development and stated that they should be given importance. In addition, it was determined that the police officers who participated in the study experienced problems in in-service training activities due to the coincidence of in-service training activities with their days off, the intensity of working conditions, the sameness of the subjects and the lack of materials. The police officers who participated in the study stated that in-service training activities are useful in terms of adapting to change and development, keeping their knowledge about the profession up to date, increasing their motivation, closing their deficiencies, increasing their communication skills and coping with problems.While it was stated that the participants generally regarded in-service training activities as efficient and sufficient, they stated that in-service training activities should be given more in relation to the police profession and the unit they work in. The police officers who participated in the research concluded that the trainings related to in-service training activities should be given by experts, academicians, managers and supervisors.