Investigation of double-bladed Darrieus turbine power performance by using unsteady CFD
Çı̇ft rotorlu Darrieus türbı̇n güç performansının zamana bağlı CFD ile ı̇ncelenmesı̇
  1. Tez No: 844976
  2. Yazar: YASSER ABBAS ALI AL-SUDANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Literatürde, Darrieus türbinlerinde yapılan tasarım değişikliklerin, türbin güç performansını nasıl etkilediğini Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) ile inceleyen birçok çalışma bulunmaktadır. Bu mevcut çalışmada, üç kanatlı standart Darrieus türbin kanatlarına, rotor merkezine daha yakın olacak şekilde ikinci kanatların eklendiği üç yeni tasarım sunulmuştur. Bu yeni tasarımların ve standart Darrieus türbinin performansları farklı uç hız oranlarında HAD ile analiz edilmiştir. CFD analizi dört tasarım için çalışma koşullarını ortaya koymuştur. Tasarım 1, 5 TSR değerinde en yüksek Cp değeri olan 0,272'ye ulaşmıştır. Tasarım 2 başarılı olamamıştır çünkü DWT performans artışı sağlamamıştır. Tasarım 3 için 0,213'lük en yüksek Cp değeri 3,25 TSR değerinde gerçekleşirken, Tasarım 4 en yüksek Cp değeri olan 0,110'a 1 TSR değerinde ulaşmıştır. Ayrıca, tüm tasarımlar 10 TSR değerinde negatif tork değeri üretmiştir.
Özet (Çeviri)
Wind speed and direction are key factors in selecting a wind turbine. Different designs are required for different wind conditions. Vertical- axis wind turbines are preferred, especially in frequently changing wind directions. There are different types of Darius turbines among these vertical turbines. They are classified according to their straight or spiral structure and the number of blades. The performance of the Darrieus turbines and the effects of design changes are examined through CFD analysis. In this study, a single-blade design and three new designs with the addition of second blades for a three-blade Darius turbine were presented. The performance of these new designs and standard Darius turbines was compared. The performance of these four designs was measured and analyzed in different wind conditions. CFD analyzes examined the flow characteristics in detail and contributed to the design development. Unsteady-state CFD analyzes and visualizes how flow characteristics affect turbine performance. The CFD analysis revealed the operational conditions for four designs. Design 1 achieved its highest Cp value of 0.272 at a TSR value of 5. Design 2 was not successful because DWT had no performance improvement. For Design 3, the peak Cp of 0.213 occurred at a TSR of 3.25, while Design 4 reached its highest Cp value of 0.110 at a TSR of 1. Additionally, all designs produced a negative torque value at a TSR of 10.