Kahramanmaraş merkezli iki farklı deprem sonrası ve öncesinde kliniğimizde yapılmış olan endoskopik biyopsilerin helicobacter pylori açısından incelenmesi
Investigation of endoscopic biopsies carried out in our clinic after and before two different earthquakes centered in Kahramanmaraş in terms of helicobacter pylori
  1. Tez No: 844977
  2. Yazar: EMİNE VAROL DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KANTARÇEKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: H.pylori sınıf 1 kanserojen kabul edilen kronik aktif gastritten peptik ülserasyona, gastrik adenokarsinomaya ve gastrik mukoza ile ilişkili lenfoid doku lenfomasına kadar çeşitli gastrointestinal hastalıkların etiyolojisinde rol alan bir enfeksiyondur. Enfeksiyonun etiyolojisinde hijyen koşulları, sosyoekonomik gelişmişlik, yaş, cinsiyet gibi birçok faktör rol almaktadır. Biz de bu çalışmamızda 6 şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki farklı deprem sonrası değişen koşulların, deprem öncesi dönemle karşılaştırılarak H.pylori enfeksiyonu ile ilişkisi ve depremin enfeksiyon üzerine olası etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Araştırma tek merkezli retrospektif bir çalışma olarak planlanıp uygulanmıştır. Çalışmaya deprem öncesi ve sonrası 6 aylık sürede Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji BD'na başvurup herhangi bir sebeple endoskopi yapılması uygun görülüp endoskopik biyopsisi alınmış toplamda 270 hasta dahil edilme ve dışlama kriterleri göz önüne alınarak rastgele seçilmiştir. Endoskopik biyopsi yapılmış hastalara özellikle deprem sonrası koşullar düşünülerek hazırlanmış sorular sorularak anamnez bilgisi oluşturulmuştur. Hastaların biyopsi sonucu patoloji raporlarından alınmıştır. Bulgular. Deprem öncesi ve sonrası 135 er hastadan 270 hasta çalışmaya dahil edildi. Deprem öncesi katılımcılarımızın 71 tanesi kadın (%52,6), 64 tanesi erkektir (%47,4) deprem sonrasına bakıldığında; 72 (%53,3) kadın, 63 (%46,7) hastanın erkek olduğu görülmekte. 45 yaş üzeri hasta sayısı deprem öncesi 80 (%59,3) iken, deprem sonrası 90 (%66,7) olmuştur. Deprem öncesi yerleşim yerine göre dağılımda merkezde 123 (%91,1) hasta varken, deprem sonrası dağılım merkez 89 kişi (%65,9), ilçelerde 25 (%18,5) kişi, köylerde 21 (%15,6) kişi şeklinde olmuştur. Deprem öncesi 135 (%100) hastamız ev koşullarında yaşayıp, yemeği kendi imkânları ile yapıp, şebeke suyu kullanırken deprem sonrası dağılım değişmiştir. Deprem sonrası 78 (%57,8) kişi ev koşullarında yaşarken, 57 (%42,2) kişi geçici barınma bölgelerinde kalmıştır. Deprem sonrası şebeke suyu kullanımı 38 (%28,1)'e düşerken hazır su kullanımı 82 (%67,2) e çıkmıştır, 107 (%79,3) hasta kendi imkânı ile yemek ihtiyacını karşılarken, 28 (%20,7) hasta yardım kuruluşlarından karşılamıştır. Deprem sonrası 54 (%40) hasta göç etmiştir. Deprem öncesi 44(%32,6) hasta PPİ kullanırken, deprem sonrası 60 (%44) hastaya yükselmiştir. Deprem öncesi dispeptik yakınması olan 90 (%66,7) hasta varken, deprem sonrası 95 (%70,4) hastaya çıkmış. Deprem öncesi 124 (%91,8) hastada kronik gastrit saptanırken deprem sonrası 120 (%88,8) hastada kronik gastrit saptanmıştır; deprem öncesi H.pylori saptanan 55 (%40,7) hasta varken deprem sonrası 50 (%37)'e düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: H.pylori is an infection that is considered a class 1 carcinogen and plays a role in the etiology of various gastrointestinal diseases, from chronic active gastritis to peptic ulceration, gastric adenocarcinoma and gastric mucosa-associated lymphoid tissue lymphoma. Many factors such as hygiene conditions, socioeconomic development, age and gender play a role in the etiology of infection. In this study, we aimed to examine the relationship between the changing conditions after two different earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023, and the relationship between H.pylori infection and the possible effects of the earthquake on the infection, by comparing them with the pre-earthquake period. Material-Method: The research was planned and implemented as a single-center retrospective study. A total of 270 patients who applied to the Gastroenterology Department of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Hospital and were deemed appropriate to undergo endoscopy for any reason and had an endoscopic biopsy during the 6-month period before and after the earthquake were randomly selected for the study, taking into account the inclusion and exclusion criteria. Anamnesis information was obtained from patients who underwent endoscopic biopsy by asking questions specifically designed to consider post-earthquake conditions. The biopsy results of the patients were taken from the pathology reports. Findings: 270 patients out of 135 before and after the earthquake were included in the study. Before the earthquake, 71 of our participants were women (52.6%) and 64 were men (47.4%). Looking after the earthquake; It was observed that 72 (53.3%) patients were female and 63 (46.7%) patients were male. While the number of patients over the age of 45 was 80 (59.3%) before the earthquake, it increased to 90 (66.7%) after the earthquake. While there were 123 (91.1%) patients in the center before the earthquake, the distribution after the earthquake was as follows: 89 patients (65.9%) in the center, 25 (18.5%) in the districts, and 21 (15.6%) in the villages. has happened. Before the earthquake, 135 (100%) of our patients were living in home conditions, cooking their own meals, and using tap water. The distribution changed after the earthquake. After the earthquake, 78 (57.8%) people lived in home conditions, while 57 (42.2%) people stayed in temporary shelter areas. After the earthquake, while the use of tap water decreased to 38 (28.1%), the use of ready-made water increased to 82 (67.2%). 107 (79.3%) patients met their food needs with their own means, while 28 (20.7%) It was covered by patient aid organizations. 54 (40%) patients migrated after the earthquake. While 44 (32.6%) patients were using PPI before the earthquake, it increased to 60 (44%) patients after the earthquake. While there were 90 (66.7%) patients with dyspeptic complaints before the earthquake, this increased to 95 (70.4%) patients after the earthquake. While chronic gastritis was detected in 124 (91.8%) patients before the earthquake, chronic gastritis was detected in 120 (88.8%) patients after the earthquake; While there were 55 (40.7%) patients with H.pylori detected, it decreased to 50 (37%) after the earthquake.