Kompozit ve sandviç bir yapının yapısal ve titreşim davranışının deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of the structural and vibrational behavior of a composite and sandwich structure
- Tez No: 844981
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GEDİKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez çalışması üç farklı bölümden oluşmuştur. İlk bölümde, altıgen profile sahip periyodik çekirdekli kompozit sandviç bir plakanın birim hücre açısının yapısal davranışı ve serbest titreşim davranışı üzerindeki etkilerini birim hücre yöntemi ve sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmiştir. İkinci bölümde Alüminyum (Al1100), Titanyum (TiGr5), Alüminyum ve Titanyum ultrasonik üretim yöntemiyle üretilen tabakalı metal kompozit (5TMK) ve Karbon elyafı takviyeli kompozit (CFRP) malzemeli plakalarda, boşlukların ve kütle ilavesinin plakaların titreşim davranışı üzerine olan etkileri incelenmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Tez çalışmansın üçüncü ve son bölümünde ise eklemeli imalat yöntemiyle polipropilen malzemeden geleneksel ve re-entrant bal petekli yapılar üretilmiştir. Üretilen bal petekli yapıların modal testleri deneysel ve sayısal olarak gerçekleştirilmiş ve elde edilen doğal frekans sonuçları birbirleriyle karşılaştırılmıştır. İlave olarak hibrid bal petekli yapıların kalınlıkları optimize edilerek titreşim izolasyon performansları iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of three different parts. In the first section, the effects of the unit cell angle on the structural behavior and free vibration behavior of a periodic core composite sandwich plate with a hexagonal profile were examined by the unit cell method and finite element method. In the second section, the effects of the holes and the masses added in the plates consisting of Aluminum (Al1100), Titanium (TiGr5), Aluminum and Titanium layered metal composite (5TMK) produced by ultrasonic production method and Carbon fiber reinforced polymer composites (CFRP) on the vibration behavior of the plates. were examined and compared with each other. In the third and last section of the thesis, traditional and re-entrant honeycombs made of polypropylene material were produced by 3D additive manufacturing method. Modal tests of the produced honeycomb structures were carried out experimentally and numerically, and the natural frequency results obtained were compared with each other. Additionally, the thickness of the hybrid honeycomb structures has been optimized and their vibration isolation performance has been improved