İndirekt pulpa kuafajı materyallerinin klinik etkinliklerinin değerlendirilmesi: Sistematik derleme ve meta analiz
Evaluation of the clinical eeficacy of indirect pulp capping materials: A systematic review and meta-analysis
  1. Tez No: 844986
  2. Yazar: ZELİHA KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA UZER ÇELİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amaç: Bu sistemik derleme ve meta-analiz, daimi dişlerde derin çürüklerin indirekt pulpa kuafajı yöntemiyle tedavisinde kullanılan farklı materyallerin klinik ve/veya radyografik etkinliklerinin karşılaştırılmasını hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada; daimi dişler, pulpa kuafajı materyalleri ve klinik araştırmalar ile ilgili anahtar kelimelerle MEDLINE (PubMed), Ovid MEDLINE, Scopus ve Web of Science veritabanlarında geniş kapsamlı bir literatür taraması yapıldı. İlk tarama sonucunda 2042 çalışma elde edildi, tekrarlanan çalışmalar çıkarıldıktan sonra dahil edilme ve dışlanma kriterlerine göre başlık, özet ve tam metin incelemeleri iki farklı araştırmacı tarafından gerçekleştirildi. Seçilen çalışmaların kalite değerlendirmesi, randomize çalışmalar için güncellenmiş Cochrane Collobration Risk of Bias (RoB 2) yanlılık değerlendirme aracı ile yapıldı. Nihai analize alınan 8 çalışmanın verileri Comprehensive Meta Analysis Sürüm 2.2.054 (deneme sürümü) kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Biodentin, Ca(OH)2/Dycal, CİS ve MTA gruplarının başarı oranları arasında zaman ve değerlendirme yöntemi gözetmeksizin anlamlı bir fark saptanmadı (p=0,541).
Özet (Çeviri)
Objective: This systematic review and meta-analysis aims to compare the clinical and/or radiographic efficacy of different materials used in the indirect pulp capping treatment of deep carious lesions in permanent teeth. Materials and Methods: The study conducted a comprehensive literature search in databases such as MEDLINE (PubMed), Ovid MEDLINE, Scopus, and Web of Science using keywords related to permanent teeth, pulp capping materials, and clinical research. Initially, 2042 studies were retrieved. After the removal of duplicates, the remaining studies were screened for inclusion and exclusion criteria through title, abstract, and full-text reviews by two independent researchers. Quality assessment of the selected studies was conducted using the updated Cochrane Collaboration's Risk of Bias tool (RoB 2) for randomized trials. Data from the 8 studies included in the final analysis were analyzed using Comprehensive Meta Analysis Version 2.2.054 (trial version). Results: No significant differences were found between the success rates of Biodentine, Ca(OH)2/Dycal, CIS, and MTA groups regardless of the time and method of evaluation (p=0.541).