Çukurova Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı merkezine kayıtlı anne adaylarının gebelikle ilgili kaygı ve fetal sağlık denetim odağı durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of pregnancy-related anxiety and fetal health locus of control in expectant mothers registered at Çukurova University education Family health center
  1. Tez No: 907695
  2. Yazar: RABİA NUR ERYAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada birinci basamaktan hizmet alan anne adaylarının gebelikle ilgili kaygı ve fetal sağlık denetim odağı durumların değerlendirilmesi ve bu konuda danışmanlık alma gereksinimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte planlanan çalışmanın evrenini Çukurova Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezindeki dört birime kayıtlı gebeler oluşturdu (N=121). Çalışma 15.10.2023-15.12.2023 tarihleri arasında herhangi bir nedenle merkeze başvuran ve çalışmayı kabul eden 110 gebe ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında sosyodemografik bilgiler, gebelik özellikleri ilgili soruları içeren anket formu,“Anne Karnındaki Bebek Sağlık Denetim Odağı Ölçeği”ve“Gebelik ile İlişkili Anksiyete Ölçeği”uygulandı. Bulgular: Yaş ortalaması 28,9±4,6 (18-39) yıl olan katılımcıların Gebelik ile İlişkili Anksiyete Ölçeği toplam puan ortalaması 59,68±13,83 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate pregnancy-related anxiety and fetal health locus of control in expectant mothers receiving primary healthcare services, and to determine their need for counseling on these issues. Materials and Methods: The population of this cross-sectional study consisted of pregnant women registered in four units at the Çukurova University Education Family Health Center (N=121). The study was conducted with 110 pregnant women who visited the center for any reason and agreed to participate, between 15.10.2023 and 15.12.2023. Data were collected using a questionnaire form covering sociodemographic information and pregnancy characteristics, as well as the 'Health Locus of Control Scale for the Fetus' and the 'Pregnancy-Related Anxiety Scale'. Results: The mean age of participants was 28.9±4.6 years (range 18-39), and the mean total score of the Pregnancy-Related Anxiety Scale was found to be 59.68±13.83.