5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre tutuklama ve haksız tutuklama tazminatı
Arrest and unlawful arrest compensation according to the criminal procedure law No. 5271
  1. Tez No: 845047
  2. Yazar: SEYDİ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Hukuk devletinin bir gereği olarak, koruma tedbirlerinin hukuka aykırı şekilde uygulanması sebebiyle hak ve hürriyetleri ihlal edilen kişilerin bu zararlarının tazmini gerekmektedir. Bu çerçevede, bu tezin konusu, ceza muhakemesinde haksız tutuklama sebebiyle tazminat davasıdır. Bu çalışmada, tutuklamanın koşulları ve tutuklamanın hukuki niteliği, tutuklama tedbirini verecek merci, hakim önüne çıkarılma, tutuklama kararlarına karşı kanun yolları ve özel tutuklama halleri ele alınacaktır. Bununla birlikte, tutuklamanın hukuka aykırı olması halinde ödenmesi gereken tazminat türleri olan maddi ve manevi tazminat kavramları ile CMK m.141'de yer alan tazminat nedenleri incelenmiştir. Son olarak, tazminat başvurusu yapabilecekler, tazminat başvurusu yöntemi, görevli mahkeme, tazminatın hesaplanması, tazminat kararına karşı kanun yolu, rücu ve tazminatın geri alınması halleri ve kavramları irdelenmiştir
Özet (Çeviri)
As a requirement of the rule of law, the damages of those whose rights and freedoms have been violated due to the unlawful application of protection measures must be compensated. In this context, the subject of this thesis is the lawsuit for compensation due to unfair detention in criminal procedure law. In this study, the conditions of arrest and the legal nature of arrest, the authority that will issue the arrest warrant, being brought before a judge, legal remedies against arrest decisions and special cases of arrest will be discussed. In addition, the concepts of material and moral compensation, which are the types of compensation that must be paid in case the arrest is unlawful, and the reasons for compensation in CMK article 141 have been examined. Finally, those who can apply for compensation, the method of applying for compensation, the competent court, the calculation of compensation, the legal remedy against the compensation decision, the cases and concepts of recourse and withdrawal of compensation are examined