Cam takviyeli plastik atıkların yeniden kullanılabilme alternatiflerinin araştırılması
Alternative recycling studies for fiberglass reinforced plastics wastes
  1. Tez No: 84505
  2. Yazar: İBRAHİM KUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ERCENGİZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Ford Otosan fabrikası Cam Takviyeli Plastik katı atıklarının değerlendirme alternatifleri araştırılmıştır. Bu amaçla çeşitli değerlendirme metodları deneysel çalışmalarla desteklenmiş ve özellikle imalatta girdi malzemesi olarak kullanılan kalsit malzemesi yerine kullanımı detaylı olarak incelenmiştir. Bu çalışmalar sonucunda CTP tozu %25 oranında kullanılarak geri dönüşümü sağlanmış ve elde edilen ürün ise istenilen imalat standartlarını sağlamıştır. Ayrıca yapılan piroliz deneyi sonucunda elde edilen dönüşüm oranı ise %66 olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER Atık Kullanımı Atık Yönetimi Polyester Piroliz Dolgu Maddeleri Cam Pakviyeli Plastik Camelyaf Kalsit
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study represents the recycling possibilities of industrial wastes by the production of fiberglass reinforced plastics (FRP) or other polyesters at automotive industry (Ford Otosan). Among different case studies, collected wastes from multicyclone dust of various production lines at FRP shops were investigated instead of the filling materials like calcite successfully. Result of many trials FRP dust in a proportion of 25:75 with calcite showed optimum ratio at production requirements. These results showed that FRP recycle is preferable industrial applications. Pyrolysis study result showed also that this kind of application could be used in recycle systems of this type of waste management systems. KEYWORDS Waste Usage Waste Management Polyester Pyrolysis Filling Material Fiberglass Reinforced Plastics (FRP) Fiberglass Calcite