Helisel boruda akışkan akışının analizi
An Analysis of the investigation of fluid flow in the helical duct
  1. Tez No: 84506
  2. Yazar: OSMAN ERDİNÇ KULBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. L. BERRİN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı helisel borulardaki akışkan akışını sonlu elemanlar analizini kullanarak incelemektir. Düz borulardaki hız profilleri incelenmiştir. Helisel borulardaki hız profilleri çeşitli De sayıları için incelenmiştir. Akışa ait diğer parametreler sabit tutulmuştur. Sadece eğrilik yarıçapı değiştirilmiştir. 1- Rc/r = 9 => De = Re/ 3 2- Rc/r-5 => De = Re/51/2 Bulunan bu sonuçlar deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Analizlerde ANSYS kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Helisel sargılar, SEA, ANSYS
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The aim of this study to research the fluid flow in the helical ducts by using the finite element analysis. The velocity profiles in the straight ducts were research. The velocity profiles in the helical ducts for difference Dean number were research. The other parameters were constant. The radius of curveture of the duct changed. l-Rc/r = 9 => De = Re/3 2-Rc/r = 5 => De = Re/51/2 These resukts compared with the experimental datas. In these analysis used ANSYS. Key Words : Helical coils, FEA, ANSYS