Işık ve ışığın dalga boyu
The Light and the wavelength of the light
- Tez No: 84507
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTUNÇ ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
III ÖZET Bu çalışmada Na, Cd, Hg ve flüoresans ışık kaynakları kullanılarak prizma ve kırınım ağıyla oluşturulan spektrumlar gözlendi. Bu spektrumlardaki herbir renge göre prizmanın kırılma indisi ve rengin dalga boyu hesaplandı. Daha sonra Na, Cd, Hg ve flüoresans ışık kaynaklan kullanılarak prizma ve kırınım ağıyla oluşturulan spektrumların önüne mavi, san, yeşil ve kırmızı filtreler konularak hangi ışığı geçirdiği hangisini soğurduğu gözlendi. Herbir ışık kaynağının kendine has bir rengi olduğu gözlendi. Sonuçta, ışık renklerinin karıştırılması ile oluşan yeni renklerin ve boya pigmentlerinin karıştırılması ile oluşan yeni renklerin birbirinden farklı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this work, the spectra, formed by the diffraction grating and the prism by using Na,Cd, Hg and flourescence light sources, was observed. The refraction index of the prism and wavelength were calculated according to each colour in this spectra. Blue, yellow, green and red filters were placed front of the spectra, formed by diffraction grating and prism by using Na, Cd, Hg and flourescence light sources and observed which colors were transmitted or absorbed. It was seen that each light source has its own color. Finally, it was observed that the new colours, formed by mixturing the light colours and by mixturing the pigment colours, were different from each other.