Metal püskürtme yöntemleri, endüstriyel uygulama alanları ve kalite kontrolü
Advanced thermal spray processing technologies, the industrial application areas and quality controls
  1. Tez No: 84514
  2. Yazar: İHSAN ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KURŞUNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
IV ÖZET Günümüzde ileri teknoloji seramik tozlan ile yapılan metal ve seramik kaplanmış malzemelerin kullanım alanları giderek artmaktadır. Uçak motor parçalarında, nozullar ve yanma odaları olmak üzere yüksek sıcaklığa, korozyona, aşınmaya dayanım kazandırma ve termal izolasyon gerektiren alanlarda; yeni metot, malzeme ve kontrol ekipmanları geliştirilerek uygulanmaktadır. Ayrıca; otomotiv endüstrisinde de yakıt tasarrufu sağlayıcı ve motorun ömrünü arttırıcı tedbirler çerçevesinde; dizel motorlarında, piston başlıklarında ve valilerde termal izalasyon amacıyla metal püskürtme kaplamaları kullanılmaktadır. Bu kaplamaların mekanik özelliklerinin ve yük altında gösterdiği davranışların bilinmesi, malzeme seçimi ve kullanımı açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada, püskürtme endüstrisinde çok sık kullanılan ileri püskürtme teknolojileri, kontrol ve test ekipmanları kapsamlı olarak incelenmiştir. Bu konuyla ilgili olarak yapılmış olan deneysel çalışmalarda; termal kaplama uygulamalarında kullanılan püskürtme parametrelerinin, toz özelliklerinin, değiştirilmesinin mikroyapı, mikroçatlak gelişimi, porozite, kalıntı gerilmeler, termal şok performansına ve turbo şarjlı dizel motorundaki egzoz gaz emisyonlarına etkileri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar grafiklerle karşılaştırmalı olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In current technology, the use of metal and seramic coated materials which are produced by advanced metal and ceramic powders have been increasing extensively. The advanced materials, methods and control equipments which are utilized in thermal insulation, corrosion, abrasion, erosion and high temperature have been developed. These methods, materials and control equipments may include aero engine components, rocket nozzles, clearance control, combustion chambers etc. Furthermore, in automotive industry Zirconia based coated materials which are utilized for thermal insulation of valves, cylinder head, piston crown and diesel engines have been used in order to increase engine life and reduce fuel consumption. Describing mechanical properties of these coated materials and their behaviors under force. In this study, although very frequently were comprehensive approached that, advanced spray processing technologies, control and test equipments on spray industry. In experimental studies have been made interested in subjects; the effects of variation of spray parameters and powder morphologies on the microstructure, chemistry, pore crack development, residual stresses, thermal shock performance and the exhaust gas emissions of a turbocharged diesel engines were investigated. The experimental results show that, by comparative with graphics.