Relativite teorisi ve sonuçlarının incelenmesi
Relativity theory and the treatment of the consequences of this theory
  1. Tez No: 84513
  2. Yazar: YILMAZ ONAYLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NACİ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
IV ÖZET Günümüz modern fiziğinin temeli niteliğindeki Özel Görelilik Teorisini ele almaya çalışan bu tez, bu konuda özgün bir çalışma olmak iddiası taşımamak tadır. Daha çok konuyla ilgili bilimsel ve kültürel içerikli kitaplardaki bilgileri düzenli bir şekilde bir araya getirmeye çalışmak temel amaç olmuştur. Bu sebeple mümkün olduğunca değişik kaynaktan faydalanılmaya çalışılmıştır. Tez başlıca beş bölümden oluşmakla birlikte bölümlerin dağılımı ve bu bölümlere ait kısa içerikleri şöyle verilebilir; Birinci bölüm, mekaniğin, ilk ortaya çıkışından özel görelilik teorisine kadar geçen zaman içerisindeki gelişimini ele almaktadır. ikinci bölümde, klasik mekaniğin temel kavramları üzerinde durulmakta, Newton' un yasaları kısaca ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, birbirlerine göre düzgün doğrusal hareket halinde bulunan referans sistemlerinde, karşılıklı olarak klasik mekanik yasalarının değişmez kalmasını sağlayan Galileo dönüşümleri üzerinde durulmaktadır. Dördüncü bölümde ise, amaçları ışığın hızını ölçmek olan iki bilim adamının belki de farkında olmadan klasik mekaniğin sonunu hazırlayacak olan deneyin den ( Michelson-Morley deneyi ) ve bu deneyin sonuçlarından bahsedilmektedir. Ayrıca Özel Görelilik Teorisinin kurucusu A. Einstein' m, bu deney ile ilgili yorumu ile tezin konusu olan teorinin oluşumunun ilk belirtileri ortaya konulmaktadır. Beşinci bölüm, kendi içerisinde altı alt başlıktan oluşmaktadır. Bunlar, Uzay-Zaman, Uzay -Zamanda Görelilik, Galileo Ve Lorentz Dönüşümleri Arasındaki Bağıntı, Göreli Dinamiğe Ait, Bazı Temel Kavramlar, Özel Görelilik Teorisi ile İlgili Örnekler ve Özel Görelilik Teorisinin Sınırları konularından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis is consists of five chapters. In the first chapter, mechanics is treated from the time that it emerged as a classic manner to the time that it became a theory of relativity. In second chapter, to fundamental notions of classical mechanics and the Newton's Laws are sammerized briefly. In the third chapter, the Galileo transformations that provide the laws of the classical mechanics remain unchanged on the referrence systems which have uniform linear notion with respect to each other. In the fourth chapter, the Michelson-Morley experiment, which is infact performed so as to compute the velocity of the light, but surprisingly may bring the classical mechanics to some kind of an end, and the result of this experiment are introduced. Besides the commentary of Albert Einstein, the founder of the modern relativity theory, about this experiment and the initial signs of the formation of the theory which is the main subject of thesis are also brought up into view. In the fifth and the last chapter includes six subtitle in itself. These are space versus time, space versus relativity of time, the relationship between the Lorentz and the Galileo transformation, some fundamental phenomena about relativistik dynamic, examples about the relativity theory and the borders of the relativity theory.