Altın satış fiyatları tahmininin işletme yatırımları riskliliğine etkileri
The Effect of gold price trends on the decision of risk investment
  1. Tez No: 84515
  2. Yazar: SEYHAN ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZET Altın satış fiyatlarının son yıllardaki değişimi azalan yöndedir. Fiyat değişimlerinin azalan yönde olması, altın işletme yatırımlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Daha önceden bulunup işletilmesi düşünülen yatakların çoğu ekonomiklikten çıkmış, riskli yatırımlar haline gelmiştir. Altın satış fiyatlarındaki gelişimin, altın maden işletme yatırım kararlan riskliliğine etkilerini analiz etmek amacıyla yapılan çalışmada, öncelikle dünyada ve Türkiye'de altın konusu ele alınmıştır. Altın piyasasını etkileyen önemli faktörlerden sözedilmiştir. Satış fiyatı tahmin yöntemlerinden, regresyon, otokorelasyonsuz regresyon ve rassal yürüyüş yöntemleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra risk analiz modeli için gerekli olan dağılım parametreleri hesaplanmıştır. Son bölümde, risk analizleri için gerekli satış fiyatı verilerinin elde edilmesi için öncelikle regresyon, otokorelasyonsuz regresyon ve rassal yürüyüş yöntemlerinin parametreleri belirlenmiş, Tüprag Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin Kaymaz Altın Madeni İşletmesi Projesi tanıtılmış ve bu proje verileri de kullanılarak risk analiz modelinin çözümü yapılmıştır. Risk analizleri sonucunda, Altın Maden İşletmeciliğinin, altın satış fiyatlarının 325 $/troy onz'un altına düşmesi halinde zarar etme ve 375 $/troy onz'un üzerine çıkması halinde ise en düşük risk ile kar etme ihtimallerinin sözkonusu olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The change in gold prices has tended to reduce in recent years. This change has negatively affected the investments in gold production. Most of the formerly found gold beds which were planned to be mined have become uneconomic, and thus risky investments. In this study, it was aimed to analyse the effect of gold price trends on the decision of risk investment. Firstly, gold was examined both in the world and Turkey. Important factors affecting gold prices have been mentioned. General information about regression, non-autocorrelation regression and random walk which are the methods used for predicting gold prices have been given. Then, distribution parameters required for the risk model were calculated. The last chapter deals with the determination of the parameters of the prediction methods which are necessary for obtaining selling price data. Also, Tüprag Metal Mining T.C. Ltd. Co. Kaymaz Gold Mine Extraction project was introduced, and by using the data of this project, risk analysis model was solved. As a result of the risk analyses, it was concluded that profit is to be expected with the least risk when the selling price of gold exceeds 375 $/troy ounce; and a loss is to be expected when the selling price drops below 325 $/troy ounce.