Biyolojik bir ajan olan secukinumab, endometriozis tedavisinde diğer farmasötiklere ve cerrahiye alternatif bir tedavi olarak kullanılabilir mi? rat çalışması
Can secukinumab, a biological agent, be used as analternative treatment to other pharmaceuticals andsurgery in the treatment of endometriosis? rat study
  1. Tez No: 852705
  2. Yazar: SELİN ULU ÖZARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. İBRAHİM EREN PEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Ratlarda oluşturulan deneysel endometriozis modelinde, monoklonal antikor olan secukinumabın endometriozis tedavisi üzerindeki etkisi olup olmadığının ve etkisinin mevcut endometriozis tedavisinde kullanılan dienogest ve siproteron asetat + etinil östradiol ile kıyaslanmasının immünohistokimyasal boyalar ile araştırılmasıdır. Materyal Metot: Çalışma, ağırlıkları 280-300 gr olan 40 adet Wistar albino cinsi, gebe olmayan, nullipar dişi ratlar üzerinde yapıldı. Çalışmanın başında sağlıklı ratlardan CA125 çalışılması için kan alınma işleminin ardından, sol uterin hornun cerrahi olarak çıkarılıp karın ön duvarına implante edilmesi ile deneysel endometriozis modeli oluşturuldu. 21 gün sonrasında hasta ratlardan CA125 çalışılması için kan alınma işlemi ve ikinci cerrahi operasyon yapılarak endometriozis modeli oluştuğu teyit edildi. Ratlar randomize olarak; grup 1 medikal tedavi verilmeyen, kontrol grubu, grup 2 secukinumab verilen grup, grup 3 dienogest verilen grup, grup 4 siproteron asetat + etinil estradiol verilen grup olmak üzere 4 gruba ayrıldı. 28 gün boyunca grup 2'ye 3mg/kg/hafta dozunda secucinumab, grup 3'e 0,3 mg/kg/gün dienogest, grup 4'e 100mcg/gün siproteron asetat+ 1,5mcg/gün etinil estradiol verildi. 28 günlük ilaç tedavisi tamamlandıktan 1 gün sonra ratlardan CA125 çalışılabilmesi için kan alma işlemi ve sakrifikasyon yapıldı. Doku örnekleri Hematoksilen Eosin, COX-2, Kİ67 boyaları ile boyandı. Grupların birbiriyle karşılaştırılması sonucunda güven aralığı %95, p değeri 0,05'ten küçük olması istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Kontrol ve deney gruplarından alınan endometrial dokular COX-2 ve Kİ67 immünohistokimyasal boyalar ile değerlendirilmiş ve birbirleri ile kıyaslandığında istatistiksel anlamlı fark tespit edilmiştir. Kontrol grubuna göre mevcut endometriozis tedavileri verilen dienogest verilen grup 3'te ve siproteron asetat+etinil estradiol verilen grup 4'te literatür ile uyumlu etkinlik görülmüştür (p=0,002). COX-2 yoğunluk nomogramına göre tedavi başarıları arasında istatistiksel fark bulunmamıştır (p=0,522). Çalışmanın hipotezi olan secukinumab ile tedavi edilen grup 2'nin kontrol grubu ile karşılaştırması p=0,018 hesaplanmış olup anlamlıdır. COX-2 boyamada secukinumab ile güncel tedavilerin arasında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır (p=0,141 ve p=0,276). Medikal tedavilerin başarıları COX-2 yoğunluk nomogramına göre puan ortalamaları kıyaslandığında en başarılı grup dienogest olup ikinci siproteron asetat + etinil estradiol ve üçüncü secukinumab'dır. Ki-67 boyama ile pozitif hücre varlığı kıyaslandığında tedavi verilmeyen kontrol grubu grup 1 puan ortalaması en yüksek (4.89±0.33) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate whether the monoclonal antibody secukinumab has an effect on the treatment of endometriosis in an experimental endometriosis model created in rats and to compare its effect with dienogest and cyproterone acetate + ethinylestradiol, which are used in the current endometriosis treatment, with immunohistochemical stains. Materials and Methods: The study was conducted on 40 Wistar albino, non- pregnant, nulliparous female rats weighing 280-300 g. At the beginning of the study, after blood was taken from healthy rats to study CA125, an experimental endometriosis model was created by surgically removing the left uterine horn and implanting it on the anterior abdominal wall. After 21 days, blood was taken from the sick rats for CA125 analysis and a second surgical operation was performed, and it was confirmed that an endometriosis model had been formed. Rats were randomly divided into 4 groups: Group 1 is the control group without medical treatment, group 2 is the group given secukinumab, group 3 is the group given dienogest, and group 4 is the group given cyproterone acetate + ethinyl estradiol. For 28 days, group 2 was given secucinumab at a dose of 3mg/kg/week, group 3 was given 0.3 mg/kg/day dienogest, and group 4 was given 100mcg/day cyproterone acetate + 1.5mcg/day ethinyl estradiol. One day after the 28-day drug treatment was completed, blood is collected in order to study CA125 and sacrification were performed. Tissue samples were stained with Hematoxylin Eosin, COX-2 and Ki67 dyes. As a result of comparing the groups with each other, the confidence interval was 95% and the p value was less than 0.05, which was considered statistically significant. Findings: Endometrial tissues taken from the control and experimental groups were evaluated with COX-2 and Ki67 immunohistochemical stains and a statistically significant difference was detected when compared to each other. Compared to the control group, efficacy is consistent with the literature was observed in group 3, which was given dienogest, and in group 4, which was given cyproterone acetate + ethinyl estradiol, which was given existing endometriosis treatments (p = 0.002). There was no statistical difference between treatment successes according to the COX-2 density nomogram (p = 0.522). The comparison of group 2 treated with secukinumab, which is the hypothesis of the study, with the control group was calculated as p = 0.018 and is significant. There was no statistical difference between secukinumab and current treatments in COX-2 staining (p=0.141 and p=0.276). When the success of medical treatments is compared according to the mean scores according to the COX-2 density nomogram, the most successful group is dienogest, the second is cyproterone acetate + ethinyl estradiol and the third is secukinumab. When Ki-67 staining and the presence of positive cells were compared, the mean score of group 1 was found to be the highest (4.89±0.33) in the control group that was not given treatment.