Voleybolculara uygulanan proprioseptif nöromüsküler fasilitasyon germe egzersizlerinin anaerobik güç esneklik ve motorik adaptasyonlar üzerine randomize kontrollü çalışma
A randomised controlled study on anaerobic power flexibility and motor adaptations of proprioceptive neuromuscular facilitation stretching exercises applied to volleyball players
  1. Tez No: 845161
  2. Yazar: RECEP YAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Genç erkek voleybolculara uygulanan proprioseptif nöromüsküler fasilitasyon germe (PNF) egzersizlerinin anaerobik güç, esneklik ve motorik adaptasyonlar üzerine etkilerinin araştırıldığı bu çalışmaya; özel bir spor kulübünde aktif olarak voleybol oynayan 15-17 yaş arasında toplam 18 erkek sporcu birey dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil olan bütün bireylerden çalışma öncesinde, yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ölçümleri kayıt altına alınmıştır. Katılım sağlayan bütün sporcular rastgele iki gruba; kontrol grubu (n:8) ve deney grubu (n:8) olarak ayrılmıştır. Araştırma öncesinde bireylere çalışmanın amacı, içeriği ve uygulanacak egzersizler ile ilgili bilgiler verilmiş ve iki hafta boyunca deneysel sürece uyum çalışmaları yaptırılmıştır. Uygulama süreci altı hafta ve haftda üç gün olacak şekilde planlanmıştır. Deney grubuna voleybol antrenmanlarına ek olarak otuz dakika her antrenman sonrası PNF germe egzersiz protokolü uygulandı. Kontrol grubu yalnızca teknik ve taktik antrenmana deneysel süreç boyunca devam etmiştir. Sporcuların voleybol antrenmanlarında uyguladıkları program voleybola özgü seçilen antrenman dirillerinden hazırlanmıştır. PNF egzersizleri özel ısınmadan sonra yaptırılmıştır. Çalışma öncesinde ve çalışmanın sonrasında bütün bireylerden, margaria kalemen testi, denge, esneklik, sürat, şınav ve mekik testleri ölçümleri yapılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study in which the effects of proprioceptive neuromuscular facilitation stretching (PNF) exercises on anaerobic power, flexibility and motoric adaptations of young male volleyball players were investigated, a total of 18 male athletes aged 15-17 years who actively play volleyball in a private sports club were included. Age, height and body weight measurements were recorded from all individuals included in the study before the study. All participating athletes were randomly divided into two groups; control group (n: 8) and experimental group (n: 8). Prior to the research, the individuals were informed about the purpose, content and exercises to be applied in the study, and they were made to adapt to the experimental process for two weeks. The application process was planned as six weeks and three days a week. In addition to volleyball training, PNF stretching exercise protocol was applied to the experimental group for thirty minutes after each training. The control group continued only technical and tactical training throughout the experimental period. The programme applied by the athletes in volleyball training was prepared from selected volleyball-specific training routines. PNF exercises were performed after a special warm-up. Before and after the study, margaria calemen, balance, flexibility, speed, push-up and sit-up tests were performed from all individuals. SPSS 22.0 package programme was used for data analysis.