Türk geleneksel sanatlarının (Minyatür ve ebru) illüstrasyona dönüşümü üzerine bir uygulama
An application on the transformation of Turkish traditional arts (Miniature and ebru) into illustration
- Tez No: 845211
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Dijital çağla birlikte sanat bambaşka şekillerde kendini göstermeye başlamıştır. Dijital teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni medya olarak adlandırılan sosyal medyanın kullanımı artmış, bilgisayara dönüşen cep telefonları ile birlikte herkesin kolaylıkla ulaşabildiği bir alan haline gelmiştir. Bu bağlamda çağın yenilikleri ile birlikte sanatta da dijitalleşmenin teknoloji ile doğru orantılı bir hareket kazandığı görülmektedir. Bu çalışmada Türk Geleneksel Sanatlarından Minyatür ve Ebrunun, Dijital sanatlara dönüşümü sağlanarak geleneksel sanatlarımıza olan ilginin arttırılması, gençlerimizin kendi kültürümüzün farkındalığının sağlanması, Geleneksel sanatlarımızın özüne bağlı kalarak, farklı boyut ve tekniklerle yeniden yorumlanması amaçlanmaktadır. Çevrim içi ebru programları bulunmakla birlikte; Bu çalışmanın en büyük farklılığı geleneğine bağlı bir şekilde yapılan ebru sanatının tamamen kendisinin kullanılması olacaktır. Bu konuda kağıt üzerine kolaj uygulanarak çalışmalar yapılmıştır. Ancak: dijital teknoloji kullanılarak yapılacak bu çalışma ile sanat alanında farklı bir bakış açısı kazandırmak istenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the digital age, art has started to show itself in different ways. With the development of digital technology, the use of social media, which is called new media, has increased and it has become an area that everyone can easily access with mobile phones that have turned into computers. In this context, with the innovations brought by the age, it is seen that digitalization in art has gained a movement in direct proportion to technology. In this study, it is aimed to increase the interest in our traditional arts by transforming Miniature and Ebru from Turkish Traditional Arts into digital arts, to raise awareness of our own culture among our youth, to reinterpret our traditional arts with different dimensions and techniques by adhering to the essence. Although there are online marbling programs; The biggest difference of this work will be the use of the art of marbling, which is made in accordance with the tradition. Studies have been carried out on this subject by applying collage on paper. However: With this study, which will be carried out using digital technology, it is desired to gain a different perspective in the field of art.