Türkiye Basketbol Liglerindeki takım yöneticilerinin kriz yönetim becerilerinin incelenmesi
The investigation of team managers' crisis management skills in Turkish Basketball Leagues
- Tez No: 717951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN KATKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırma, Türkiye basketbol liglerinde görev yapan takım yöneticilerinin kriz yönetim becerilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca takım yöneticilerinin kriz yönetim becerileri bazı demografik değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki deneyim ve lig kategorileri) incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, Türkiye basketbol liglerinde görev yapan 56 takım yöneticisi oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise 2021-2022 sezonunda Türkiye'deki sözleşmeli basketbol liglerinde görev yapan takım yöneticileri oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Sayın (2008) tarafından geliştirilen“Kriz Yönetim Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde bilgisayarlı istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Analiz öncesi örneklem grubu için normallik testi yapılmış olup, Kolmogorov, Smirnov testine göre verilerin dağılımı normal bulunmuş ve Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından verilen menajerlik sertifikasını alıp/almama ve kriz esnasındaki öncelik değişkenleri normal dağılım göstermediği bulunmuştur. Araştırmada verileri çözümlemede aritmetik ortalama (x̅), frekans (f) yanı sıra bağımsız ikili karşılaştırmalarda Bağımsız Örneklem t Testi ve non-parametrik karşılığı olan Mann Whitney-U testi, ikiden fazla grup ortalamalarının analizinde ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi uygulanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda takım yöneticilerinin kriz yönetim beceri düzeylerinin cinsiyet ve meslek yılı değişkenleri arasında anlamlı farklar bulunurken diğer değişkenler arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation is to go over the team managers' crisis management skills, who work for Turkish basketball league. And also team managers' crisis management skills has been examined according to some demographic factors (gender, age, educatiob status, job experience and league categories). The universe of investigation has consisted of 56 team managers who serve for baskerball leagues. The sample of the investigation has consisted of team managers who have served for contractual basketball leagues in 2021-2022 season.“Crisis management scale”which was developed by Sayın (2008) has been used as a data collecting tool. In the analysis of data computerized statistical methos have been used. Prior to the analysis a normality test has been performed for the sample group and distribution of the data has been found to be normal according to the Kolmogorov - Simirnov test and it has been found that whether or not to get the managers' certificate given by the Turkish Basketball Federation and the priority variables during the crisis haven't show normal disturbution. In the inverstigation, the arithmetic mean(x) frequency (f) has been used to analyze the data, as well as the Independent Sample T test for Independent Paired comparison and the Man Whitney U, which is its non-parametic counterpart, and the one-way analysis of the averages of more than two groups. As a result of the inverstigation carried out, while significant differences have been found between the crisis management skill levels of team managers', gender and professional year variables, but no significant difference has been found between other variables.