Futbol menajerliği sözleşmeleri
Football agent contracts
- Tez No: 786967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALARA EFSUN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Futbol dünyasının sorunlarında günah keçisi ilan edilmiş menajerler, her zaman şikâyet edilen ancak hizmetlerinden de vazgeçilemeyen bir paydaş konumundadır. Sporcuların keşfedilmesinden başlayarak kariyerlerinin kişisel özelliklerine uygun olarak ve en iyi ekonomik koşullarda şekillenmesine yardım ederlerken; kulüplerin de talep ettiği oyuncularla arzulanan maliyetlerde anlaşma hedefine aracılık ederler. Bu önemli faaliyetlerine rağmen menajerlik düzenlemeleri hususunda halen somut ve verimli bir düzen yaratılamamıştır. Önceleri, sahip olunması için ciddi çaba gerektiren FIFA Lisansı uygulaması 2015 yılında yürürlüğe giren Aracılarla Çalışma Talimatı ile kaldırılmış ve FIFA tarafından gerçekleştirilen deregülasyon ile menajerlerin; idaresi, denetimi ve soruşturulmaları yerel federasyonlara bırakılmıştır. Yedi yılı aşan uygulama sürecinde deragülasyonun etkilerine bakıldığında ülkeler arasında uygulama farklılıklarının görülmesi, faaliyetlerin ağırlıklı olarak lisanssız menajerlerce icrası ve işlemlerde şeffaflığın sağlanamaması gibi gerekçelerle paydaşlar, deragülasyonun başarısız olduğu hususunda hemfikirdir. Çalışmanın ilk bölümünde futbol menajerliği kavramına ve işlevine dair tespitler yapılmışken ikinci bölümde futbol menajerliği sözleşmesine dair FIFA'nın yürürlükteki ve yürürlükten kalkan talimatları, üye ülkelerin düzenlemelerinden örnekler ile karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Çalışma sonucunda, menajerlik faaliyetlerinin eskiden olduğu gibi FIFA lisansı almaya hak kazanan kişilerce gerçekleştirilmesinde fayda görülmüş; hem FIFA hem TFF tarafından ücret sınırlamaları, eğitim gereklilikleri ve menajerlik ödemelerinin etkin denetiminin gerçekleştirilmesi ile lisanssız faaliyetlerin ve kural ihlallerinin cezalandırılmasına yönelik dair çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Football agents seem to be consistently considered as 'the scapegoat' stakeholder of the football world and yet their services cannot be foregone. Starting from scratch with the scouting of the young athletes, football agents tend to remain present throughout the career of sportspersons to help them shape their career journeys in the most suitable way in view of their personal characteristics and in the best economic conditions possible, while pursuing, on the other hand, the goal of finding and reaching the desired players within desired economic conditions for clubs. Despite the important activities they have been carrying out for many years, a concrete and efficient system has not been created for agents. FIFA License, which previously required serious effort to obtain, was abolished with the Regulations on Working with Intermediaries that came into force in 2015 by FIFA. With this deregulation; the management, administration, control and investigation of the football agents were left to the local federations. When the effects of deragulation over the seven-year period are examined, it is observed that almost all of the stakeholders deem the deragulation to form a failure, mainly due to differences in implementation between countries, unlicensed activities and lack of transparency. In the beginning of this study, the concept and the main functions of football agents are discussed in detail. Later on, the legal nature of the football agent contract is examined, by means of comparing the current and repealed local and international regulations. As a result of the analysis, it is concluded that it would be appropriate to restore the FIFA License requirement for the execution of agents' activities. Accordingly, the author finds it beneficial for both FIFA and TFF to effectively monitor the salary limitations and training obligations and to process penalty mechanisms for unlicensed activities and violation of the rules.