Futbol menajerliği sözleşmesi
Football agent contract
- Tez No: 890801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NİLAY ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Futbol menajerliği, geçmişten bugüne futbolun içerisinde yer almış ve yalnızca profesyonel futbolcuların değil, futbol sektörünün içerisinde bulunan diğer aktörlerin de sıklıkla faydalandığı bir kurumdur. Bu amaca yönelik olarak akdedilen futbol menajerliği sözleşmesinin unsurları 5894 sayılı Kanun'da düzenlenmiş olmakla birlikte, bu konuda TFF ve FIFA gibi yetkili idari makamların düzenleyici işlemleri de birtakım kuralları beraberinde getirir. Belirtilen düzenlemeler çerçevesinde futbol menajerliği sözleşmesinin hukuki niteliğinin ve taraflarının hak ve yükümlülüklerinin tespiti ile sözleşmenin sona erme nedenleri ve bunların sonuçlarının belirlenmesi; sözleşmeden doğan uyuşmazlıkların çözülmesi bakımından büyük önem arz eder. Çalışmamızda, sayılan konular ve daha niceleri detaylı bir şekilde ele alınmış; vardığımız sonuçlar kişisel görüşlerimiz eşliğinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Football agency is an institution that has been involved in football from the past to the present and is frequently used not only by professional football players but also by other actors in the football sector. While the elements of the football management contract, executed for this purpose, are regulated under Law No. 5894, the regulatory acts of the competent administrative authorities such as TFF and FIFA also bring along certain rules. Within the framework of the aforementioned regulations, determination of the legal character of the football agent contract, rights and obligations of the parties to the football agent contract, the reasons for the termination of the contract and their consequences are of great importance in terms of resolving disputes arising from the contract. In our study, the aforementioned issues and many more are discussed in detail and our conclusions are presented with our personal opinions.