Jet pompa imalat ve deneyleri
Manufacturing and experiments of jet pump
  1. Tez No: 84525
  2. Yazar: TAMER SARAÇYAKUPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Endüstride pompaların pek çok kullanım alanları mevcuttur. Bu çalışmada değişik pompa türlerinde, Jet Pompa değerlendirilip sunulmaktadır. Bu tür pompalar, hareket eden parçasının olmaması, yağlama ihtiyacının olmaması ve işlenebilen herhangi bir malzemeden üretilmesi gibi avantajlara sahiptirler. Diğer yandan jet pompalar sadece tek bir pompa olarak kullanılmazlar, aynı zamanda tahrik alan diğer bir pompaya hazırlayıcı olarak da kullanılabilirler. Diğer bütün pompalar gibi jet pompalarda kullanım amacına göre çeşitlilik gösterililer. Bu çalışmada, Jet Pompalarının tipleri ve değişik basınç ve emme uzunluklarındaki ölçümler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pumps have a very large use in industry. In this study, from the different sorts of pumps, Jet Pumps have been considered, presented. This kind of pumps have advantages like having no moveable parts, needing no lubrication and being manufactured from any material can be machined. On the other hand, not only are jet pumps used as a single pump, but also can be a preparetionar for another driven pump. Like all other pumps. Jet Pumps' sorts differ in many different ways depend on the purpose of use. In this study, types of Jet Pumps, have been explained and the measured flow with different pressure and suction length have been presented.