Betorarme kolon ve kiriş elemanlarının çizimlerinin bilgisayar destekli oluşturulması ve betonarme yapıların grafik olarak modellenmesi
Drawing of reinforced concrete columns and beams with computer aided and modelling of reinforced concrete buildings
- Tez No: 84524
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
II ÖZET BETONARME KOLON VE KIRIŞ ELEMANLARININ ÇİZİMLERİNİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ OLUŞTURULMASI ve BETONARME YAPILARIN GRAFİK OLARAK MODELLENMESİ Bu çalışmanın konusu, geometrisi belli olan ve betonarme verileri önceden hazırlanmış olan kiriş ve kolon elemanlarının çizimlerini otomatik olarak oluşturan bir bilgisayar programının hazırlanmasıdır. Buna ilave olarak, herhangi bir betonarme yapının grafik olarak modellenmesi çalışmasıdır. Kiriş açılımı ve kolon aplikasyonu programlan çizimleri DXF formatında hazırlamaktadır. Bina giriş editörü ise, bir yapının analizini yapabilmek için gerekli olabilecek her türlü veriyi grafik ortamda kullanıcıdan alarak kendine has bir formatta saklayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT DRAWING OF REINFORCED CONCRETE COLUMNS AND BEAMS WITH COMPUTER AIDED AND MODELLING OF REINFORCED CONCRETE BUILDINGS The subject of this study is automaticially purchase of drawing of reinforced concrete columns and beams element which are already prepared geometric values and calculate results. In addition work of modelling of reinforced concrete building with graphically. Beams and Columns applications programs are prepare drawings in DXF format. The build input editor is to get all data for analysis of building and is saving of data its own format.