Matematik eğitiminde matematiksel modelleme araştırmalarının betimsel içerik analizi
A descriptive content analysis tudy of mathematical modelling in mathematics education
  1. Tez No: 845259
  2. Yazar: ABDUL TARRİCK AZIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu Çalışmada matematik eğitiminde matematiksel modelleme'nin dergisi olan İJMEST 2006 ile 2022 yıllar arasındaki yayınlanan matematiksel model ve modelleme çalışmalarının makalelerin meta-sentez çalışmaları hedeflenmektedir.Bu dergiden bulunan 50 makalelerin çoğu matematik eğitiminin indeksli olduğu görülmektedir.Bu çalışmaları değerlendirmek için Elif ve Çiltaş 2017 çalışmalarında kullanılmış olduğu yayın sınıflandırma formu revize edilerek kullanılmaktadır.Bu formda,Çalışmanın Künyesi(örn;Ülke),yıl,matematik konu alanı,araştırma yöntemi veri toplama araçları,örneklemi,veri analızı yöntemi ve Çalışmalarının sonucu veya bulguları sentezlenmek için sınıflama halıne getirmektedir ve bu sınflamalara göre yapılan analizler frekans ve yüzde gibi betimsel istatistik teknikleri faydalanarak sunulmaktadır.Daha sonra,İncelenen araştırmalarda,matematik eğitimcilerin çoğu model ve modelleme ile ilgili çalışmalarda sıklıkla araştırma yönteminde nitel çalışmaları daha yoğun kullandığı görülmektedir. Bu doğrultusunda,Bu çalışmaların veri toplama aracı olarak meta-sentez tekniği kullanarak incelenecektir ve her makale kodlayarak yapılacaktır. Örneklem türü ve büyüklüğü ise sadece makaleler odaklanarak ve en az 50 makaleler taranmaktadır. Çalışmalardan elde edilmiş sonuçları veri analizi aşamasında,meta-analız yöntem kullanmaktadır ve son olarak,bu araştırma'nın daha verimli sonuçlara ulaşabilmek için örneklem sayısını artırmasını önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, IJMEST, the journal of mathematical modeling in mathematics education, is based on the articles of mathematical modeling and modeling studies published between 2006 and 2022. Meta-synthesis studies are targeted. Most of the 50 articles found in this journal appear to be indexed on mathematics education. To evaluate these studies, the publication classification form used in Elif and Çiltaş 2017 studies is revised and used. subject area, research method, data collection tools, sample, data analysis method and the results or findings of their studies are classified to synthesize, and the analyzes made according to these classifications are presented by using descriptive statistical techniques such as frequency and percentage. and modeling, it is seen that qualitative studies are used more intensively in research method. In this direction, these studies will be examined using meta-synthesis technique as a data collection tool and each article will be made by coding. The sample type and size are only focusing on articles and at least 50 articles are scanned. The results obtained from the studies use the meta-analysis method in the data analysis stage, and finally, it is recommended that this study increase the number of samples in order to achieve more efficient results.