Chıgozıe Obıoma'nın balıkçılar ve azınlıkların orkestrası isimli romanlarına postkolonyal bir bakış: Kimlik ve bellek
A postcolonial outlook on Chigozie Obioma's fishermen and orchestra of minorities: Identity and memory
- Tez No: 845266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY GEÇİKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada Chhttps://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/Enstitu/tezDetay.jsp?sira=0#igozie Obioma'nın Balıkçılar (2015) ve Azınlıkların Orkestrası (2019) romanlarında görülen postkolonyal uzam kimlik ve bellek izlekleri bağlamında incelenmiştir. Balıkçılar'da Nijerya'nın 1990'lardaki siyasi çalkantıları gölgesinde dört erkek kardeşin başından geçen olaylar anlatılmaktadır. Ülkede bağımsızlık kazanıldıktan sonra istikrarsız bir şekilde ilerleyen politik atmosfer anlatı boyunca vurgulanmaktadır. Romanda yazarın Nijerya'nın siyasi durumu ile bir ailenin dağılmasını ilişkilendirdiği görülmektedir. Azınlıkların Orkestrası İgbo kozmolojisine ait özelliklerin baskın olduğu bir aşk hikâyesidir. Obioma İgbo inancını genele yayarak eseri koruyucu ruh adı verilen chi'nin perspektifinden anlatır. Eserde chi'nin neler yapıp neler yapamadığına, tarihsel olaylara, sömürgecilik sonrası yaşananlara ve bunların toplumsal izdüşümlerine anıştırmalar yapılmaktadır. Sömürgecilik sonrası edebiyat bağlamında birçok yansımanın olduğu anlatılarda kimlik ve bellek temaları da varlık bulmaktadır. Özellikle bağımsızlıktan sonra toplumun tecrübe ettiği askeri müdahaleler, siyasi çatışmalar, dini ayrışmalar, iç savaş gibi travmalar ve kültürel unsurlar birer bellek yansıması olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca sömürgecilik sonrası dönemde sömürgeci ve sömürülenler arasında meydana gelen kültürel iç içe geçmişliğin yeni kimliklerin oluşmasının önünü açtığı görülmektedir. Obioma'nın sözü edilen anlatılarının anılan bağlam ve konularda özlü bir içeriğe sahip olduğu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the postcolonial space in Chigozie Obioma's novels Fishermen (2015) and Orchestra of Minorities (2019) in the context of identity and memory. Fishermen tells the story of four brothers in the shadow of Nigeria's political turmoil in the 1990s. The unstable political atmosphere in the country after independence is emphasised throughout the narrative. In the novel, it is seen that the author associates the political situation of Nigeria with the disintegration of a family. Orchestra of Minorities is a love story in which the features of Igbo cosmology are dominant. Obioma generalises the Igbo belief and narrates the work from the perspective of chi, the guardian spirit. In the work, references are made to what chi can and can not do, historical events, postcolonial experiences and their social projections. The themes of identity and memory are also present in the narratives, which have many reflections in the context of postcolonial literature. Especially after independence, traumas such as military interventions, political conflicts, religious divisions, civil war and cultural themes experienced by the society are evaluated as memory reflections. In addition, it is seen that the cultural intertwining between the coloniser and the colonised in the postcolonial period paved the way for the formation of new identities. It has been observed that Obioma's narratives have a concise content in the aforementioned context and issues.