Salvia hasankeyfensis Dirmenci, Celep and O. Guner, bitkisinin antimikrobiyal aktivitesi, enzim aktivitesi ve plazmit DNA hasarına etkisinin incelenmesi
Investigation of antimicrobial activity, enzyme activity and effect on plasmid DNA damage of Salvia hasankeyfensis Dirmenci, Celep and O. Guner plant
- Tez No: 901135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FİDAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEFA ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Salvia hasankeyfensis Dirmenci, Celep and O. Guner'in topraküstü kısımlarından etanol ile hazırlanan (50 mg/ml) ekstraktın antimikrobiyal aktivitesi, enzim aktivitesi, DNA hasarı etkisi araştırıldı. Antimkrobiyal aktivite çalışmalarında 4 farklı mikroorganizma (Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Escherichia coli ve Candia albicans) kullanıldı ve sonuçta sadece E. coli'ye karşı kabul edilebilir bir inhibisyon aktivitesi olduğu görüldü. Bu sonuçlar Salvia hasankeyfensis'in bazı antimikrobiyal özelliklere sahip olmasına rağmen amikasin gibi standart antibiyotiklerle karşılaştırıldığında kapsam ve etkinlik açısından sınırlı olduğunu göstermektedir. Ekstraktın pH değerlerinin (4-4,5) ve O/R potansiyelinin (88,6-104,0 mV), inhibisyondan ziyade mikrobiyal büyümeye yardımcı olduğunu ortaya koydu. Enzim aktivite sonuçlarına göre CA-I ve CA-II enzimlerinin ikisini de inhibe ettiği görüldü. DNA hasarı çalışmalarında bitkinin etenol ekstraktı plazmid DNA yapısında bozulmaya neden olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, antimicrobial activity, enzyme activity and DNA damage effect of the extract prepared with ethanol (50 mg/ml) from the aerial parts of Salvia hasankeyfensis Dirmenci, Celep and O. Guner were investigated. In the antimicrobial activity studies, four different microorganisms (Staphylococcus aureus, Bacillus Subtilis, Escherichia coli and Candia albicans) were used and as a result, it was seen that it had an acceptable inhibitory activity only against E. coli. These results show that although Salvia hasankeyfensis has some antimicrobial properties, it is limited in terms of scope and activity when compared to standard antibiotics such as amikacin. It was revealed that the pH values (4-4,5) and O/R potential (88,6-104,0 mV) of the extract helped microbial growth rather than inhibition. According to the enzyme activity results, it was seen that it inhibited both CA I and CA II enzymes. In DNA damage studies, it was determined that the ethanol extract of the plant caused disruption in the plasmid DNA structure.