Üstün yetenekli ve üstün zekalı ergenlik dönemi bireylerinin sosyal beceri düzeyleri ile serbest zaman katılım motivasyonlarının incelenmesi
Investigation of leisure motivations and social skills levels of gifted/talented adolescents
- Tez No: 845274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, üstün yetenekli ve üstün zekalı ergenlik dönemi bireylerinin sosyal beceri düzeyleri ile serbest zaman katılım motivasyonlarının incelenerek, aralarındaki ilişkinin belirlenmesidir. Amaca uygun örnekleme Ankara Özkent Akbilek Fen lisesi ve Tüzyeksav Fen Lisesi'nde eğitim gören lise öğrencileri (Nkız=103, Nerkek=127) gönüllü olarak katılmışlardır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Özel/Üstün Yetenekli Ortaokula Devam Eden Ön Ergenler İçin Sosyal Beceri Ölçeği”ve“Ergenler için Serbest Zaman Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın analizinde veriler normal dağılım sınırlarının dışında kaldığından ikili karşılaştırmalar için mann Whitney u, ikiden fazla kategorili karşılaştımalar için Kruskall Wallis H testi uygulanmıştır. İki bağımlı değişken arasındaki ilişkinin ortaya konması için spearman korelasyon testinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda cinsiyet, yaş, sınıf, haftalık boş zaman değişkenlerine göre istatistiki anlamlılık tespit edilememiştir. Ancak ESMÖ ve SBÖ arasında düşük ve orta düzeyde ilişkiler tespit edilmiştir. Bu sonuçlar ışığında yapılan değerlendirmede, benzer motivasyon kaynaklarına ve yaşam şekillerine sahip olmaları öğrencilerin benzer tutumlar sergilemesine yol açtığı sonucuna ulaşılabilir. Rekreasyonel anlamda üstün yetenekli öğrencilere uygulanacak programların çeşitliliğinin artması ile farkındalık düzeyleri gelişerek ihtiyaç algıları gelişebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the social skill levels and leisure participation motivations of gifted and talented adolescents and to determine the relationship between them. Purposeful sampling: High school students studying at Ankara Özkent Akbilek Science High School and Tüzyeksav Science High School participated voluntarily.“Social Skills Scale for PreAdolescents Attending Special/Gifted Secondary School”and“Leisure Time Motivation Scale for Adolescents”were used as data collection tools in the study. In the analysis of the study, since the data were outside the normal distribution limits, Mann Whitney test was used for pairwise comparisons and Kruskall Wallis H test was applied for comparisons with more than two categories. Spearman correlation test was used to reveal the relationship between two dependent variables. As a result of the study, no statistical significance could be determined according to gender, age, class, and weekly free time variables. However, low and medium level relationships were detected between ESMÖ and SST. In the evaluation made in the light of these results, it can be concluded that having similar motivation sources and lifestyles causes students to exhibit similar attitudes. With the increase in the diversity of programs to be applied to recreationally gifted students, their awareness levels may improve and their perception of needs may improve.