Gelenekselden dijitale imgenin dönüşümü: NFT sanatı üzerine netnografik bir analiz
Transformation of traditional to digital image: A netnographic analysis on NFT art
  1. Tez No: 845279
  2. Yazar: CEREN KARAVİRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Teknolojinin hızla ilerlemesinin ardından imgelerin dijital kodlara dönüşmesiyle birlikte sanat eserinde kullanılan geleneksel araçların yanında bilgisayar teknolojileri ve türevleri de eklenerek sanat ortamını, üretimi ve sergileme yöntemini de değiştirmiştir. Bu gelişen teknolojinin son türevlerinden birisi olan Blokzincir ve NFT teknolojisi sanatla birleşerek daha güvenilir bir dijital sanat ortamı oluşturarak sanatçıların ve insanların ilgisini çekmiş, üretim ortamını değiştirerek daha güvenilir bir ortam oluşturmuştur. Bu durum göz önünde bulundurularak NFT'nin başta sanat olmak üzere diğer alanları nasıl etkilediği, sanatçılarda ve insanlarda nasıl bir etki oluşturduğu ve bu konuya ilgisi olan bireylerin daha çok para kazanmaktan öte, eserin sahipliğinin nasıl korunulması gerektiğini anlamak ve bu konu hakkında merak edilen soruları cevaplamak, taklit edilme durumunu ortadan kaldırıp dijital eserlere sayısal kod vererek o eserin orijinalliğini korumak amacıyla çalışmanın konusu“Gelenekselden Dijitale İmgenin Dönüşümü: NFT Sanatı Üzerine Netnografik Bir Analiz”olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada netnografik bir analiz yöntemiyle sanal toplulukların NFT'ye bakış açılarını ele almak amacıyla belirlenen online topluluklardan oluşan trafiği yoğun ve aktif üye sayısı fazla olan forum siteleri (Donanım Haber Forum Sitesi, R10, Reddit, Shift Delete, Technopat) incelenmiş olup topluluk üyelerinin yapmış oldukları yorumlara ve paylaşımlara göre NFT'nin en popüler olduğu 2021 yılı ele alınarak Ocak – Ekim 2021 tarihleri arasında paylaşılan içerikler incelenilerek NFT sanatına yönelik bilgiler elde edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda bazı topluluk üyelerinin NFT'yi anlamı olmayan bir varlığa para vermekten ibaret olduğunu düşündükleri bazı üyelerin ise NFT'nin sadece para aracı olarak görülmediği, bunun yanında onun eşsiz, benzeri olmayan ve takas edilemeyen varlıklara dijital bir kod verilerek sahipliğini satın alanlara dijital imza verilmiş olan bir sertifika özelliği taşıması sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the rapid progress of technology, with the transformation of images into digital codes, computer Technologies and derivatives were added in addition to the traditional tools used in the work of art, thus changing the art environment, production and exhibition method. Blockchain and NFT technology, one of the latest derivatives of this developing technology, combined with art, creating a more reliable digital art environment, attracting the attention of artisst and people, and creating a more reliable environment by changing the production environment. Considering this situation, it is necessary to understand how NFT affects other fields, especially art, how it affects artists and paople, and how the ownership of the work should be protected rather than making more Money for individuals who are intersted in thi subject and to answer question about this subject. The subject of the study was determined as“Transformation of Image from Traditional to Digital: A Netnographic Analysis on NFT Art”in order to protect the originality of digital works by eliminating the imitation situation and giving digital codes to digital works. In this forum sites (Donanım Haber Forum Sitesi, R10, Reddit, Shift Delete, Technopat) with high traffic and active members consisting of online communities determined to adress the perpectives of virtual communities on NFT with a Netnographic analysis method were examined. According to their comments and shares, the year 2021, when NFT was most popular, was taken into consideration and the contents shared between January and October 2021 were examined and information about the art of NFT was tried to be obtained. At the end of the study, some community members thought that NFT was just giving money to a meaningless asset, while some members stated that NFT was not seen only as a monetary instrument, and that its unique, unique and non-fungible assets were given a digital code and a digital signature was given to those who purchased their ownership. It has been concluded that it has a certificate feature that is.