Tunçbilek-Ömerler bölgesinde mekanize uzunayağın yeni panoya taşınmasının planlanması
Transportation planning to new panel of mechanized longwall equipment at Tunçbilek-Ömerler underground coal mine
- Tez No: 84532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜRRİYET AKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Son zamanlarda mekanize uzunayak sistemi Türkiye'deki kömür madenciliği için yeni gelişen bir sistemdir. Bundan dolayı, işçiler ve mühendisler mekanize uzunayak sistemi hakkında yeterli tecrübeye sahip değildirler. Türkiye'deki bazı kömür havzalarında pilot uygulamalara başlanmıştır. Linyit kalitesi ve kalın kömür damarı nedeniyle G.L.İ. Tunçbilek-Ömerler yeraltı kömür ocağı mekanize uzunayak için en önemli kömür havzalarından biridir. Kömür üretimi duracağı için, işletilmiş kömür panosundan yeni panoya mekanize uzunayak sistemi için taşıma süresi çok önemlidir. Taşıma süresi artıkça, bunun sonucu olarak, kömür üretim maliyeti ve taşıma maliyeti artacağı ve ayrıca yıllık kömür üretim oranı azalacağı beklenir. Bundan dolayı, tüm ekipmanların yeni panoya taşınması, planlanan zamanda ve çok kısa süre içinde gerçekleştirilmelidir. Taşıma için tüm zamana bağlı faaliyetler zaman period koşullarında planlanmalıdır. Zamana bağlı kritik faaliyetler başarılı taşıma işlemi için belirtilmelidir. Bu çalışmada, G.L.İ. Tunçbilek-Ömerler yeraltı kömür ocağındaki mekanize uzunayak ekipmanlarının işletilmiş panodan (Mİ) yeni panoya (M2) taşıma faaliyetleri değerlendirilmiştir. Bu tezde; önce, Ömerler kömür bölgesi, klasik madencilik metodları, mekanize uzunayak ekipmanları ve uygulamaları tanıtılmıştır. İkinci olarak, taşıma için Mİ ve M2 panolarında yapılan hazırlıklar açıklanmıştır. Sonra, mekanize uzunayak ekipmanlarının taşına süresi kullanılan kritik yol metodu (CPM) tarafından hesaplanmıştır ve tüm taşıma işlemleri için olası kritik olaylar belirtilmiştir. Ayrıca, Mİ panosundan M2 panosuna taşıma esnasındaki bütün işlemler detaylarıyla adım adım açıklanmıştır. Son olarak, ayak problemleri en son bölümde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Recently, the mechanized longwall system is a new developing system for coal mining in Turkey. Therefore, coal workers and engineers don't have enough experience about the mechanized longwall system.The pilot applications have been started in the some coal basins in Turkey. Tunçbilek-Ömerler underground coal mine of GLİ is the one of the most important coal basins for the mechanized longwall system because of the thick coal seams and the quality of lignite. Transportation time for the mechanized longwall system from mined coal panel to new panel is very important because coal production will be stopped. When the transportation time increases, as a result, it is expected that the cost of coal production and the cost of transportation would increase and also, would decrease the coal production rate annually. Therefore, transportation of the all equipment to new panel, should be realized within very short time and the planned time. All time-depend events for transportation should be planned in terms of time periods. And critical time- depended events should be determined for succesfully transportation treatment In this study, the transportation events of the mechanized longwall equipment from mined panel (Ml) to new panel (M2) in Tunçbilek-Ömerler underground coal mine of G.L.İ. are evaluated. In this thesis, first, Ömerler coal district, clasic mining methods, the mechanized longwall equipment and applications have been introduced. Second, the preparations of Ml and M2 panel for transportations have been explaned. Then, the transportations period of the mechanized longwall eqipment has been calculated by using critical path method (CPM), and possible critical events for all transportation operations have been determined. Also, all the operations during the transportation from Ml panel to M2 panel have been explaned step by step in detail. Finally, faced problems have been given in the last chapter.