Su kirliliği
Water pollution
- Tez No: 84533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ÜREYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
III ÖZET Teknolojinin hızla ilerlemesi ve gelişen makinalar ile birlikte, dünya nüfusunun da artması çevre kirlenmesi sorununu ortaya çıkarmıştır. Çevre kirlenmesi konusu ele alındığında, önemle üzerinde durulması gerekenin su kirlenmesi olayı olduğu görülür. WHO ( Dünya Sağlık Örgütü )'ne göre“kirlilik”; insanlara, bitkilere, hayvanlara ve eşyalara zarar veren her şey olarak tarif edilmektedir. Kirlenmenin, özellikle insan hayatı üzerinde direkt olarak etkisinin olduğu bir gerçektir. Bu sorunun ortadan kaldırılması için ciddi önlemler alınması gereklidir. Bu çalışmada su kirliliği konusunda temel bilgiler verilmiş, kirleticiler ve tesirleri üzerinde durulmuştur. Su kirlenmesinin kontrolü, su kalitesinin kontrolü, kullanılmış suların uzaklaştırılması ve tasfiyesi, su kalitesi standartları ile su kalitesi ölçmeleri incelenmiştir. Ayrıca dünyamızdan ve özellikle de yurdumuzdan örneklerle konular desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Development of world population along with the rapid growth of technology and modern machines caused environmental pollution. When we examine environmental pollution. The matter that we had to focus on importantly is water pollution. World Health Organization ( WHO ) describes this matter“pollution”as a problem rausing damage to men, faune and flora and things. It is true that the pollution has a direct effect on human life to get rid of this problem some serious measures must be taken. In this study some basic information about water pollution was given and worked on pollutants and its effects. Control of water pollution, water quality, elimination of used water and measurements of water quality were examined. Moreover some matters from our world, especially our country were supported.