Kolaj tekniğiyle yapılan portre uygulamalarında işbirliğine dayalı öğretim yönteminin etkisi
Collaboration based on learning method to effect in portrait applications have done with collage technique
- Tez No: 450214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KATIRANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma 'Kolaj tekniğiyle yapılan portre uygulamalarında işbirliğine dayalı öğretim yönteminin etkisini üzerine hazırlanmıştır. Araştırmada sanatsal ifade aracı olarak kolaj tekniği kullanılmıştır. Kolaj tekniği, sanatsal arayışların en çok yaşandığı 20. yüzyılın başlarında ilk olarak Kübizm akımı içerisinde meydana gelmiş ardından birçok sanat akımı içerinde yer edinmiştir. Kolaj tekniğinin görsel sanatlar eğitimi içerisinde yer almasının öğrenciye hem sanat eğitimi hem de sosyal gelişimi açısından birçok faydası bulunmaktadır. Kolaj tekniği ile hata yapma korkusunu daha az yaşayan öğrenciler daha çok fikir üretebilmekte ve hayal ettikleri çalışmaları daha rahat gerçekleştirmektedirler. Araştırma tekniği ile özgüvensiz öğrenciler süreçte daha aktif ve özgüvenli bir şekilde çalışmaktadırlar. Sanatsal uygulama çalışmasında öğrenciler kolaj tekniği ile portre konusunu uygulamışlardır. Araştırmaya 7. Sınıfta okuyan 50 öğrenci dahil edilmiştir. Öğrenciler deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubunda işbirliğine dayalı öğrenme yöntemi, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Sanatsal uygulamada her iki grup kolaj tekniği ile portre konusunu çalışmışlardır. Öğrencilerin yaptıkları çalışmalar değerlendirilmiştir. Ortaya çıkan kolaj çalışmalarının sanatsal ve estetik açıdan başarısına bakıldığında işbirliğine dayalı öğretim yöntemi ile kolaj tekniğinin portre uygulamalarına olumlu yansıdığı görülmektedir. Anahtar kelimeler : Kolaj, sanat, işbirliğine dayalı öğretim yöntemi
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine“Collaboration based on learning method to effect in portrait applications have done with Collage technique.”. Collage technique is used as artistic expression tool. Collage technique first appeared in Cubism movement at the beginning of 20th Century when artistic researches are widely seen and included in many art movements later on. Using collage technique in visual arts education has many benefits for students, art education and social development. With reacher students are not afraid of making errors; they can produce ideas and realize works they dream of easier. With collage technique, students without self-confidence become more active and start working with self-confidence. In research, students applied portrait subject with collage technique. Research was carried out on 50 students in 7th Class. Students were separated as test and control groups. Collaboration Based Method was used for the test group and Traditional Method was used for the control group. Both groups worked on portrait subject with collage technique. Works of students were evaluated with specialists. As a result of artistic and aesthetical success of collage works, it is seen that teaching method based on collaboration has positive results in reflecting collage technique on portrait subject. Key Words : Collage, art, Collaboration based on learning method