Greenpeace üzerinden alternatif çevre örgütlenmelerinin hukuki ve siyasi katkısının değerlendirilmesi
Evaluation of the legal and political contribution of alternative environmental organizations through Greenpeace
  1. Tez No: 845331
  2. Yazar: BORA AKİNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN SAVAŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı çevresel hareketler neticesinde ortaya çıkan alternatif örgütlenme biçimlerinin çevrenin korunmasına yönelik katkısının hukuki ve siyasi açıdan ölçülmesidir. Çalışmada öncelikle çevre konusunun ve alternatif örgütlenme biçimlerinin uluslararası ilişkiler teorileri ve toplumsal hareketler teorisi bağlamında değerlendirilmesi yapılmış; ardından çevre hareketinin alternatif örgütlenme biçimleri olan STK'lar, ağlar, lobiler, kamu özel sektör ortaklıkları, kulüpler, elit ittifakları ve resmi olmayan gençlik grupları tanımlanmıştır. Bu tanımlamalardan sonra alternatif örgütlenme biçimlerinin çevrenin korunmasına yönelik hukuki ve siyasi katkısını ölçmek için bir ölçme değerlendirme matrisi geliştirilmiştir. Matriste ölçüm seviyesi olarak çok fazla katkı vermektedir, katkı vermektedir, az katkı vermektedir ve katkı yoktur ölçüm seviyeleri esas alınmıştır. Bu ölçüm seviyeleri çerçevesinde Greenpeace'in çevrenin korunmasına yönelik yaptığı 1993 – 2023 yılları arasındaki çalışmalar hukuki ve siyasi katkı çerçevesinde incelenmiştir. Sonuç olarak 1993 - 2023 yılları arasında Greenpeace'in, 17 yıllık dönemde çevrenin korunmasına hukuki ve siyasi açıdan çok fazla katkı sağladığı, 3 yıllık dönemde ise (1995, 2002, 2005) katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to measure the legal and political contribution of alternative organizational forms that emerged as a result of environmental movements to the environmental protection. In the thesis, firstly, the environmental field and alternative forms of organization are evaluated in the context of international relations theories and social movements theory. Then, alternative organizational forms of the environmental movement, non-governmental organizations, networks, lobbies, public private partnerships, clubs, elite alliances and informal youth groups, were defined. After these definitions, a measurement and evaluation matrix was developed to measure the legal and political contribution of alternative organizational forms to the environmental protection. In the matrix, the measurement levels are determined as“a lot of contribution”,“a contribution”,“a little contribution”and“no contribution”. Within the framework of these measurement levels, Greenpeace's efforts to protect the environment between 1993 and 2023 were examined within the framework of legal and political contribution. As a result, it was concluded that between 1993 and 2023, Greenpeace made a great contribution to the protection of the environment in legal and political terms in the 17-year period, and made a contribution in the 3-year period (1995, 2002, 2005).